top of page

Blackfield - Blackfield

"זו תחילתה של ידידות מופלאה"...


המשפט המפורסם שחותם את הסרט "קזבלנקה" לא נכלל בטקסט המקורי של הסרט, הוא היה אלתור והפך לקלאסיקה. המשפט הזה יכול לתאר בדיוק את מה שיצר את ההרכב של אביב גפן ו- Steven Willson ואת אלבום הבכורה שנושא גם את שם ההרכב "Blackfield" ששוחרר ב- 6 לפברואר 2004.


בשנת 2002 שחרר אביב את אלבומו העשירי "ממנטו מורי", 10 שנים לאחר יציאת אלבום הבכורה שלו "זה רק אור הירח". באותו זמן אביב כבר היה ענק, במימדים ישראלים. כוכב עם הילה של רוק סטאר, דמות מורכבת, שנויה במחלוקת (באותה תקופה לפחות), פרובוקטיבית אך מוסיקלית, מוכשרת ועוצמתית. אבל גם אביב, הרוק סטאר ששובל מעריצים כרוך אחריו, הינו מעריץ בעצמו. אחת מאותן להקות שהעריץ הייתה "Porcupine Tree", להקתו המפורסמת של Steven Willson. אביב העריץ את סטיבן, הוא טס להופעות של הלהקה בחו"ל ואפילו היה במפגש מעריצים שלה.


בתחילת שנות ה- 2000, המפיק הישראלי שוקי ווייס הביא את "Porcupine Tree" לישראל לשלוש הופעות, במהלכן הוא חיבר בין אביב לסטיבן. הקשר הראשוני בין השניים נוצר מהר מאוד והם הפכו לידידים, אך שיתוף הפעולה המוסיקלי לא היה כל כך מהיר. אביב סיפר שבמשך חודשים הוא ניסה "לחזר" אחר סטיבן, אך ללא הצלחה, הוא שלח לו טקסטים, דמואים ואפילו חומרים מוגמרים, אבל לא קיבל שום תגובה מסטיבן עד ש...


יום אחד אביב מקבל מעטפה בדואר ובתוכה דיסק עם מוסיקה שהוא יצר בעצמו וסטיבן כתב את הטקסטים והוסיף לה טרק של שירה. אביב סיפר שהוא שם את הדיסק במערכת שברכב ופשוט החל לבכות. הוא לא האמין שווילסון בכבודו ובעצמו, שאותו הוא כל-כך העריץ, כתב והקליט שירה למוסיקה שהוא עצמו כתב והלחין. באותו רגע הוא ידע שמשהו הולך לקרות בינו לבין סטיבן. באחד הראיונות סיפר סטיבן שלמרות שהוא מאוד אוהב את אביב והעריך אותו כאדם ומוסיקאי, הוא לא היה מגיע לשתף איתו פעולה, ללא האהבה והקשר הבלתי מוסבר שיש לו לישראל. סטיבן סיפר שהוא הוקסם מהמדינה, מהתרבות, מהאנשים והאהבה שלו למקום דחפה אותו ליצור עם אביב. ולא רק זה אלא אפילו לגור פה. כן, סטיבן ווילסון הגדול עבר להתגורר בארץ לתקופה מסויימת.


(Photo: Steven Wilson Productions)


באותה תקופה אביב מאוד רצה לפרוץ מחוץ לגבולות ישראל. הוא הרגיש מאוד מזוהה ושייך לתרבות הישראלית, כאילו אינו יכול להתנתק ממנה וזהו גורלו, אבל הוא היה נחרץ לחשב מסלול מחדש וזה לא היה קל. לאביב היה פחד גדול מלהיות לבד ופחד גדול מטיסות, לכן הוא החליט שהוא חייב לעשות צעד משמעותי. אביב סיפר שהוא היה בטיפול פסיכולוגי של שנה וחצי על מנת לסדר את עצמו, לא רק מבחינת פחד הטיסה, אלא גם מבחינת הזהות האישית שלו, הזוגיות ועוד. כל זה היה סוג של הכנה או יותר נכון הוביל למה שיצר את "Blackfield".


אז שני החברים החדשים החלו לשתף פעולה כשהם שולחים אחד לשני חומרים ויוצרים יחד בישראל ובאנגליה. תוך כדי שיתוף הפעולה, אביב הקליט שירה לשני השירים "The Sound of Muzak" ו-"Prodigal" מהאלבום "In Absentia", אלבומה השביעי של "Porcupine Tree" ששוחרר בשנת 2002. עם הזמן השניים יצרו מספיק חומרים ל- EP ותכננו להוציא אותו כבר בשנת 2001, אך החומרים המשיכו להצטבר ובסופו של דבר הוחלט ליצור מהם אלבום מלא וזה מה שעיכב את יציאת החומר עד לשנת 2004.האלבום הקרוי על שם ההרכב "Blackfield", יצא בישראל ובאירופה בשנת 2004, ובארצות הברית בשנת 2005. האלבום הגיע למכירות של למעלה ממאה אלף תקליטים בכל רחבי העולם. האלבום מורכב משמונה שירים מקוריים, ושלושה שירים של אביב גפן שתורגמו לאנגלית בידי וילסון - "Cloudy Now" (מבוסס על "עכשיו מעונן"), "Scars" (מבוסס על "צלקות" מתוך "יומן מסע") ו- "Glow" (שניבא את יציאת "זוהרים" באלבום "עם הזמן"). השירים הוקלטו מחדש ע"י ההרכב שהשנייים בנו לצורך האלבום. מלבד אביב וסטיבן משתתפים ה גם, דניאל סלומון על הקלידים, ספי אפרתי על הבס, Gavin Harrison המתופף של "Porcupine Tree", ירמי קפלן והמתופף Chris Maitland. מהאלבום שוחררו ארבעה סינגלים: "Hello", "Pain", "Blackfield" ו- "Cloudy Now".


(Photo: Steven Wilson Productions)


לדעתנו זהו אלבום מופתי שמביא את שני האומנים הללו לשחק עם היצירתיות והכישרון אחד של השני, שילוב של רכות ומלנכוליות עם חיספוס ואגרסיות. אביב שמביא עמו את הרגש וסטיבן עם התחכום המוזיקלי. אלבום דרמטי ומורכב מצד אחד, אך גם מלודי פשוט מצד שני. וילסון סיפר שהוא הביא את המורכבות והעומק של הפרוג ממנו הוא הגיע ואביב הביא את ה"פופיות" והמלודיה. עד היום זהו האלבום הבולט ביותר של ההרכב שהספיק להוציא עוד חמישה אלבומים לאחר מכן, כשהאחרון יצא בשנת 2020.השילוב המדהים בין אביב וסטיבן מתפרץ החוצה החל משיר הפתיחה "Open Mind" אותו כתב ווילסון והלחין אביב. שיר מאוד דינמי שמתחיל רגע ושקט עם גיטרה קלאסית, בהמשך מתפרץ עם ריף מחוספס וחוזר חלילה. אחריו מגיע שיר הנושא הלא פחות ממדהים "Blackfield". לחן הפסנתר הפשוט שהלחין ווילסון פשוט לא יוצא מהראש. קטע מלודי וקליט שרק ממתין שהאקוסטית של אביב תעטוף אותו ברכות שאי אפשר שלא להתמסר לה. ההאמונד של סלומון והסולו המיילל של ווילסון הופכים את השיר הזה ללא פחות ממושלם, ללא ספק אחד השיאים של האלבום. "Glow" הוא פשוט קסם טהור גחלילית "זוהרת" בשמי החושך, עד שמגיע אביב ובשליש האחרון של השיר מדליק את הזרקור באור גדול עם הקול המחוספס שמשתלב עם החשמלית המנסרת של ווילסון. מבלי לפגוע באביב, הקול של סטיבן ב- "Scars" ("צלקות") פשוט עושה חסד עם השיר המדהים לכשלעצמו, ווילסון גם תרם לעיבוד האנגלי של מילות השיר, כמו גם של השיר "Cloudy Now" ("עכשיו מעונן"). "Lullaby" אכן נשמע כמו שיר ערש שמובל על-ידי נגינת הפסנתר המופלאה של דניאל סלומון אשר אחראי גם על עיבוד כלי המיתר בשיר זה, כמו גם בשירים נוספים באלבום ( Open Mind", "Summer ו- "Hello"). קטעי הדיבור מסרט ישן שמשולבים בשיר מחזירים אותנו לקטעים דומים מהאלבום The Wall של "פינק פלויד", וזו לא הפעם האחרונה שהאלבום הזה יעלה בנו זיכרונות "ורודים". מי שיאזין לשיר הסיום "Hello" ובמיוחד לעבודת הגיטרה של ווילסון שם, לא יוכל שלא לקבל פלשבקים מ- "Pink Floyd" ואנחנו בהחלט לא אומרים את זה כדבר רע. מדובר בשיר אדיר שראוי לכל הסופרלטיבים. כאן המקום לציין ש- 8 מתוך עשרת השירים באלבום הולחנו על-ידי אביב גפן, בניהם "Pain" שאביב כתב, הלחין ושר והוא ללא ספק אחד השירים הגדולים באלבום.


לאחר יציאת האלבום ובניסיון להגדיל את קהל המאזינים, הלהקה החליטה לצאת לסיבוב הופעות ברחבי אירופה וארה"ב. סיבוב ההופעות באירופה מתועד בסרטו של מוטי קירשנבאום "אוטובוס החלומות". למה אוטובוס החלומות כי מבחינת אביב גפן זו היתה הגשמת החלום הגדול ביותר. לנסוע באוטובוס עם הלהקה (המתופף תומר צדקיהו החליף את גווין), הכלים והצוות הטכני שלך בסיבוב הופעות (לא משנה איפה) זו הפסגה של הרוקנרול, סליחה, זו המשמעות של רוקנרול!!! אביב מספר בסרט שכשהוא עלה בפעם הראשונה לאוטובוס שאסף את חברי הלהקה באמסטרדם, הוא כל-כך התרגש מהמעמד שהוא פשוט ישב ובכה שעה בפינת הקפה באוטובוס. לפני שהם יצאו לסיבוב ההופעות סטיבן ביקש מאביב להתחייב שהוא עולה לבמה בלי פירוטכניקה, תפאורה ואיפור, בלי לקרוע חולצות או להתעטף בחליפת משוגעים. הוא ביקש ממנו לתת למוזיקה לדבר בעד עצמה. אגב, שוקי ווייס ליווה את הלהקה לאורך כל סיבוב ההופעות הזה.


אלבום הבכורה של "Blackfield" הוא ללא ספק אחד האלבומים היפים והמיוחדים שיצאו כאן. "Blackfield" הוא אומנם תוצר הגשמת החלום האישית של אביב גפן, אבל באיזשהו מקום הוא מהווה הגשמת חלום של המוזיקה הישראלית בכללותה!!!


להאזנה לאלבום ב: Spotify, Apple Music


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page