top of page

Till Lindemann

הוא גבוה מאוד, הוא "פירומן" מוסמך, הטקסטים שלו שנויים במחלוקת ויש לו את אחת הלהקות הגרמניות המצליחות ביותר בכל הזמנים !! Till Lindemann נולד ב-4 לינואר 1963.

(Photo: Jens Koch)


= הוא נולד ב-Leipzig לאמא עיתונאית ואבא משורר.

= הוריו התגרשו כשהיה צעיר והוא עבר לגור עם אביו אך מאחר ואביו היה אלכוהוליסט מערכת היחסים שלהם לא הייתה בריאה ותקופת ההתבגרות של לינדמן הייתה קשה.

= הוא היה שחיין מקצועי בתיכון, דורג בעשרייה הראשונה בקטגוריה של 1,500 מ' ו-400 מ' ואף היה אמור להשתתף באולימפיידת מוסקבה ב-1980 אך הוא נטש את הספורט תוך זמן קצר.

= בשנת 1986 הוא הקים את הלהקה הראשונה שלו First Arsch, יחד עם הבסיסט Jörg Mielke כשלינדמן על התופים. להקת פאנק רוק שהופיע ברחבי מזרח גרמניה ושחררה אלבום אחד ב-1992 בשם "Saddle Up". = בשנת 1992 נסע לינדמן לארה"ב יחד עם שני חברים, הגיטריסט Richard Kruspe והבסיסט Oliver "Ollie" Riedel. ריצ'רד שהושפע המון ממוסיקה אמריקאית ידע שהוא רצה להקים להקה אך לא רצה לעשות מוסיקה באנגלית.

= השניים שצירפו אליהם את המתופף Christoph "Doom" Schneider החלו ליצור מוסיקה חדשה. הם לא ממש הצליחו בכתיבת הטקסטים וביקשו מחברם לינדמן להצטרף ללהקה החדשה שלהם.

= הם העניקו לעצמם את השם Rammstein. מקור השם אינו חד משמעי ונחלק לשניים, האחד הוא על שם אסון התעופה בשם Ramstein air show disaster שהתרחש במערב גרמניה ב-1988 במהלך הארוע Flugtag '88 ובו נהרגו שלושה טייסים איטלקיים ו-67 צופים. ה-M הנוספת בשם הלהקה נכתבה בטעות... השני הוא על שם "מעצור שער", "ramming stone" שנקרא בגרמנית Rammsteine ושימש כמעצור לשערים גדולים וישנים.

(Photo: Rammstein Instagram)


= הרביעייה הטרייה השתתפה בתחרות להקות צעירות בברלין ב-1994 וזכתה. הזכייה העניקה לה חוזה תקליטים בחברת Motor Music מברלין. הם צרפו אליהם את הקלידן Christian "Flake" Lorenz וגיטריסט נוסף בשם Paul Landers והחלו לעבוד על אלבום הבכורה שלהם.

= בשנת 1995 יצא אלבום הבכורה של הלהקה בשם (Herzeleid" (Heartache". לקידום האלבום הם יצאו לסיבוב הופעות באירופה שהביא להם חשיפה גדולה בעיקר בזכות הביצועים שלהם על הבמה.

= הלהקה היא זו שיצרה ז'אנר בשם Neue Deutsche Härte שבתרגום לאנגלית - "New German Hardness". את השם העניקה התקשורת למוסיקה של רמשטיין לאחר יציאת האלבום והוא משלב אלמנטים של גרוב מטאל/אלטרנטיב מטאל עם טכנו ואלקטרו אינדסטריאל.

= בשנת 1996 הם קיבלו דחיפה משמעותית לחשיפה שלהם בארה"ב כש-Trent Reznor מ-Nine Inch Nails שיבץ שני שירים שלהם, "Heirate mich" ו-"Rammstein" בפסקול הסרט של David Lynch בשם "Lost Highway".

= בשנת 1997 יצא אלבומה השני בשם (Sehnsucht" (Desire" שזכה גם להפצה בארה"ב ע"י הלייבל Slash Records. מהאלבום יצאו הסינגלים "Engel" ו-"Du hast" שהעניקו לאלבום הצלחה אדירה ועימם הוא כבש את ראשי המצעדים באירופה. לקידום האלבום יצאה הלהקה לסיבוב הופעות גדול באירופה ואף השתתפה שנה לאחר מכן בסיבוב ההופעות המפורסם Family Values Tour בארה"ב עם Korn", "Limp Bizkit", Ice Cube" ועוד.


= בשנת 2001 יצא אלבומה השלישי בשם (Mutter" (Moher" ממנו יצאו 6 סינגלים ביניהם "Sonne", "Links 2 3 4", "Mutter ו-"Feuer frei!".

= הלהקה המשיכה את הרומן שלה עם הוליווד כשהיא מופיעה בסצנת הפתיחה של הסרט XXX בו היא מבצעת את השיר "Feuer frei!".


= בשנת 2002 שחרר לינדמן ספר שירים בשם "Messer" שכולל 54 שירים. בשנת 2013 הוא שחרר ספר שירים נוסף בשם "In Stillen Nächten".

= בשנת 2004 יצא אלבומה הרביעי (Reise, Reise" (Rise, Rise". האלבום הראשון של הלהקה שיצא אך ורק תחת הלייבל האמריקאי Universal Music בכל העולם (כולל גרמניה). הוא המשיך את עלייתה והצלחתה של הלהקה במצעדים ברחבי העולם ואף הפך אותה ללהקה הגרמנית המצליחה ביותר בכל הזמנים. מתוך האלבום יצאו הסינגלים "Mein Teil", "Amerika", "Ohne dich" ו-"Keine Lust".

= שנה לאחר מכן יצא אלבומה החמישי בשם (Rosenrot" (Rose-Red" ממנו יצאו הסינגלים "Benzin", "Rosenrot", "Mann Gegen Mann" ו-"Te Quiero Puta! ".

= בשנת 2009 יצא אלבומה החמישי (Liebe ist für alle da" (Love Is There For Everyone". הסינגל הראשון שיצא לקידום האלבום בשם "Pussy" היה שנוי במחלוקת לאור הטקסטים והוידאו קליפ שדורג כפורנו ובו כפילים של חברי הלהקה מקיימים יחסי מין עם אישה. לאחר יציאת האלבום סיבוב ההופעות של הלהקה גדל משמעותית והיא הפכה להרכב ראשי בפסטיבל "Rock AM Ring" שהתקיים ב-2010 בנוסף לעוד פסטיבלים גדולים.

= בשנת 2013 הקים לינדמן יחד עם המולטי-אינסטרומנטליסט השוודי Peter Tägtgren את הצמד Lindemann. הם שחררו שני אלבומים "Skills in Pills" ב-2015 ו-"F&M" ב-2019.


= לאחר 10 שנים, בשנת 2019 יצא אלבומה השישי ללא השם של להקת "Rammstein". למרות העדרות כה ארוכה האלבום כבש את ראשי המצעדים באירופה והפך לאלבום הנמכר ביותר בגרמניה. מתוך האלבום יצאו הסינגלים "Deutschland", "Radio" ו-"Ausländer".


= לאחר יציאת האלבום הלהקה הייתה אמורה לצאת לסיבוב הופעות עולמי עצום מימדים אך כל התוכניות לסיבוב נגנזו בבת אחת כתוצאה מנגיף הקורונה. מאחר והיה להם הרבה מאוד זמן כשהם סגורים בבית (כמו הרבה אמנים אחרים), חברי הלהקה עבדו על האלבום הבא, למרות שהעניין לא היה מתוכנן. באפריל 2022 הלהקה שחררה את אלבומה השמיני Zeit" (Time)". גם האלבום הזה כבש את ראשי המצעדים באירופה ובארה"ב וזכה להצלחה גדולה!!


= לינדמן הוא כותב הטקסטים העיקרי של הלהקה ולטקסטים שלו יש משקל מאוד גדול באופי, בסגנון המוסיקלי ובהצלחה של הלהקה. הוא מאוד מושפע ממשוררים גרמניים קלאסיים והוא כותב בעיקר על נושאים שנויים במחלוקת וכאלה שהחברה מנסה להדחיק כמו: סאדו-מזוכיזם, פדופיליה, קניבליזם, פירומניה, אלימות מינית ועוד.

= לינדמן הוא "פירומן" מוסמך !! הלהקה מחזיקה במוניטין של ההופעה הטובה ביותר בעולם הרוק ולא בכדי. הם משתמשים בפירוטכניקה, אפקטים, תפאורה ותלבושות שנראים כאילו לקוחים מתוך סצנה של סרט הוליוודי אפוקליפטי עם תקציב של עשרות מיליוני דולרים. האפקט האהוב על לינדמן הוא אש, בהופעות שלהם הם עושים שימוש מאסיבי באש. לאחר שב-1996 בהופעה בברלין התרסקה התפאורה וגרמה לפצועים רבים בקרב הקהל, בעיקר לכוויות. הם החליטו להשתמש במפעילים מוסמכים, מעצבי במה מקצוענים ולינדמן החליט להתמקצע באש וקיבל הסמכה של פירומן. הוא גם מחזיק בלא מעט כוויות בראש, בידיים ובאוזניו.

(Photo: Universal/G.Karp)


= שום דבר לא עוצר אותו מלהשיג את האפקט היצירתי אותו הוא שואף להשיג. לצילומי הוידאו קליפ לשיר "Ich tu dir weh" לינדמן רצה שיצא לו אור מהפה. הוא לא היה מוכן להסתפק באפקטים ממוחשבים או פתרונות אחרים והוא ביצע ניתוח שמעביר דרך הלחי שלו חוט חשמל שמחובר לתוך מנורה בתוך הפה שלו.

= יש אומרים שלינדמן לא מסוגל להסתכל על הקהל במהלך ההופעות, זו אחת הסיבות בגללה הוא אוהב להשתמש הרבה בפירוטכניקה. ברגעים שאין "דרמה" על הבמה הוא נוהג להתמקד בעמדת הסאונד שבד"כ ממוקמת במרכז הקהל.

= יש לו תנועה מיוחדת בהופעות שאפילו קיבלה שם משלה Till Hammer. בה הוא מכופף את ברכיו, מכה על הירכיים שלו ובתנועות פטיש מזיז את ראשו מצד לצד.


= בינואר 2022 הופיע לינדמן בארץ הקודש, כנהוג בהופעותיו של לינדמן היו הפתעות הזויות לקהל המעריצים כמו זריקת עוגות ואפילו דגים !! אבל ההפתעה הכי גדולה בהופעה הייתה שיתופו של המתופף הישראלי שקד פורמן. יממה לפני הטיסה לישראל המתופף של לינדמן נמצא חיובי לקורונה ולא עלה לטיסה. שקד נבחר להחליף אותו ולמד את כל ההופעה מתחילתה ועד סופה בשלושה ימים בלבד.


= בנובמבר 2023 הוציא לינדמן את אלבום הסולו הראשון שלו "Zunge" (tongue)". האלבום נכתב ע"י לינדמן והופק ע"י מספר מוזיקאים שעבדו עם לינדמן לאורך הקריירה Sky van Hoff, Daniel Karelly, Olsen Involtini, Lois Cass ו-Clemens Wijers. למרות שהאלבום היה מתוכנן לצאת תחת הלייבל Universal Music, בסופו של דבר לינדמן הוציא אותו באופן עצמאי.


להאזנה לאלבום הבכורה של לינדמן ב: Spotify, Apple Music


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!! "עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page