top of page

Alvin Lee

הוא אומנם גדל על ג'אז והשורשים שלו נטועים עמוק בתוך הבלוז, אבל הוא בהחלט היה אחד המשפיעים על ה"גיטאר שרדינג" של המטאל.


(Photo: Jim Summaria)


קבלו כמה עובדות מעניינות על Alvin Lee:


1. הוא נולד בנוטינגהאם שבאנגליה ב- 19 לדצמבר 1944, בשם Graham Anthony Barnes.


2. בילדותו הוא גדל על אוסף התקליטים של הוריו בסגנון הבלוז והג'אז, אבל הפריצה של הרוקנרול בשנות החמישים היא זו שהשפיעה עליו יותר מכל.


3. הכלי הראשון עליו ניגן היה קלרינט, זה היה בגיל 12. לגיטרה הוא עבר רק בגיל 13.


4. בשנת 1960 הוא הקים יחד עם הבסיסט Leo Lyons את ההרכב "The Jaybirds", אשר בהמשך שינה את שמו ל- "Ivan Jay and the Jaycats". אלווין שימש שם כזמר וגיטריסט מוביל.


5. בשנת 1965 הצטרף אליהם המתופף Ric Lee ושנה לאחר מכן הקלידן Chick Churchill ובכך התגבש ההרכב.


6. באותה שנה שינה ההרכב את שמו ל- "Ten Years After", כהומאז' לאלביס פרסלי אחד מהאיידולים של אלווין לי, אשר שנת הפריצה שלו היתה 1956, בדיוק 10 שנים לפני שההרכב קיבל את שמו.


7. בשנת 1967 שחררה הלהקה את אלבום הבכורה שלה "Ten Years After", אשר נחשב לאחר מאלבומי הבלוז רוק הראשונים ששוחררו בבריטניה. אלווין לי היה שותף לכתיבת כל החומר המקורי שהופיע באלבום.


8. בשנת. 1968 יצאה הלהקה לטור ראשון בארה"ב זו היתה אהבה ממבט ראשון, הקהל האמריקאי "התחשמל" מנגינתו הדומיננטית והוירטואוזית של אלווין לי, מה שיביא את הלהקה לבצע לא פחות מ- 28 טורים במהלך 7 שנים בארה"ב, יותר מכל להקה בריטית אחרת.


9. ביולי שנת 1969 הופיעה הלהקה בפסטיבל הג'אז בניו פורט ובנוסף בפסטיבל הפופ של סיאטל.


10. הפריצה הגדולה של הלהקה הגיעה כחודש לאחר מכן, במהלך ההופעה המיתולוגית של הלהקה בפסטיבל Woodstock האגדי שנערך באוגוסט 1969, במהלכו ניגנה הלהקה בין היתר את השיר "I'm Going Home" שהציג לעולם את יכולותיו המדהימות של אלווין לי על הגיטרה.11. ביוני 1970 שחרר הלהקה את הסינגל הרביעי שלה "Love Like a Man" אשר נכתב על-ידי אלווין לי והפך מיד ללהיט באנגליה. זה היה הסינגל הראשון בעולם שכלל שתי מהירויות ניגון שונות. צד א' כלל את הלהיט שנוגן במהירות 45 RPM, ואילו הצד השני כלל גירסת הופעה של הלהיט אשר בשל אורכה נוגנה במהירות 33 RPM.


12. באותה שנה ניגנה הלהקה בפסטיבל "Isle of Wight" המפורסם, ובכך השלימה הופעות בפני למעלה ממיליון איש בארבעה פסטיבלים במהלך כשנה בלבד.


13. בשנת 1971 שחררה הלהקה את אלבומה השישי "A Space in Time" אשר כלל את הלהיט הכי גדול שלה "I'd Love to Change the World".13. בשנת 1973 שחרר אלווין לי את פרויקט הסולו הראשון שלו - האלבום "On the Road to Freedom" בו שיתף פעולה עם הזמר והגיטריסט Mylon LeFevre וכן עם אומנים גדולים וטובים נוספים כמו:George Harrison, Steve Winwood, Jim Capaldi, Ron Wood, Mick Fleetwood ועוד.


14. בשנת 1974 שחררה "Ten Years After" את אלבומה האחרון "Positive Vibrations" ומיד לאחר מכן התפרקה.


15. לאחר פירוק הלהקה יצא אלווין לי לקריירת סולו במהלכה שחרר 12 אלבומי אולפן.


16. בשנת 1985 הופיע אלווין לי בארץ במסגרת "פסטיבל הכוכבים" שנערך באיצטדיון רמת גן. זו לא היתה הפעם היחידה שלו בארץ, הוא הופיע גם על במת "קולנוע דן" המיתולוגי שבתל אביב לצד מבחר אומני ישראל, וחלק מההופעה הזו אפילו הונצח בוידאו.17. בשנת 1989 איחד אלווין לי את "Ten Years After" והלהקה שחרר את אלבום האולפן התשיעי שלה "About Time".


18. אלווין לי נחשב בשנות השישים והשבעים כאחד מהגיטריסטים המהירים. נגינתו המהירה והמדוייקת השפיעה רבות על טכניקת ה"גיטאר שרדינג" של שנות השמונים של המאה הקודמת.


19. במשאל שנערך בין קוראי "Total Magazine" בשנת 2001, נבחר אלווין לי כגיטריסט הטוב ביותר מבין 12 גיטריסטים בריטים גדולים.


20. אלווין לי הלך לעולמו ב- 6 למרץ 2013 כתוצאה מסיבוכים שנגרמו בעקבות ניתוח.


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ותוכנית רוק, ימי ראשון בשעה 11:00

Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page