top of page

David Bowie - Let's Dance

ב- 14 לאפריל 1983 הוציא David Bowie לאור את אלבומו ה- 15 "Let's Dance".


זה האלבום שיהפוך את David Bowie לאליל וסופרסטאר בקנה מידה עולמי, האלבום שיקנה לו את ההצלחה המסחרית הגדולה ביותר מאז תחילת הקריירה שלו, אבל זה גם האלבום שיכניס את המקוריות והיצירתיות של בואי לתרדמת ארוכה בניסיון לרצות את הקהל והמעריצים החדשים.


להלן 40 עובדות שאולי לא ידעתם על האלבום:


1. זה האלבום הנמכר ביותר של David Bowie עם מכירות של למעלה מ- 10 מליון עותקים.


2. זה האלבום הראשון של בואי בו הוא רק שר ולא ניגן על שום כלי אינסטרומנטלי.


3. בואי גייס להפקת האלבום את Nile Rodgers מלהקת הFאנק-דיסקו "Chic". הוא נתן לו הוראה אחת "אני רוצה להיט" והוא קיבל הרבה יותר מכך.


4. הבחירה ברודג'רס כמפיק שגם ניגן בגיטרה, היה אחראי על המיקס ועל העיבודים לכלי נשיפה, הביאה איתה גם שינוי מהותי בסגנון המוזיקלי של האלבום שהוגדר כפוסט-דיסקו, עם אלמנטים של דאנס-רוק, דאנס-פופ וגל חדש.


5. רוג'רס היה ידוע בין היתר כמי שהפיק ל- Diana Ross שירים כמו "Upside Down" ו- "I'm Coming Out" ובהמשך יפיק למדונה את האלבום "Like a Virgin".


6. רוג'רס יביא איתו להקלטת האלבום מוזיקאים כמו המתופף Omar Hakim והגיטריסט Stevie Ray Vaughan אותו בואי זיהה בפסטיבל הג'אז במונרטיי שנערך בשנת 1982 וביקש ממנו לנגן עימו באלבומו הבא. ווהן היה אז עסוק בהקלטת האלבום שלו "Texas Flood".


7. האלבום הוקלט מתחילתו ועד סופן בתוך 19 ימים בלבד!


8. האלבום מכיל שלושה שירים שמהווים גירסאות כיסוי: "China Girl" אותו כתב בואי בשיתוף Iggy Pop, השיר "Criminal World" של הרכב הניו ווייב "Metro" ועיבוד מחודש של "Cat People (Putting Out Fire)", שהוקלט במקור על ידי בואי ו- Giorgio Moroder ב-1982 לסרט בעל אותו השם.


9. מהאלבום שוחררו 4 סינגלים. "Let's Dance", "China Girl", "Modern Love", "Without You".


10. כותרת השיר "Let's Dance" נשמעת אולי כתמימה ועוסקת בריקוד עם מאהב, אבל יש לו משמעות עמוקה יותר. בואי חשב על "הריקוד" שאנשים עושים בחיים. הריקוד הרעיוני של לא להיות כנה עם עצמך. הוא שר, "תלבשי את הנעליים האדומות שלך ותרקדי בלוז" והוא התכוון שלפעמים אנחנו מעמידים פנים כאילו אנחנו שמחים אבל עמוק בפנים אנחנו עצובים.


11. זה היה זה הלהיט הטרנס-אטלנטי הראשון והכי גדול בכל הקריירה של בואי.


12. זה היה סינגל חריג באורכו שמגיע כמעט ל- 8:00 דקות. השיר שילב סגנונות מוזיקליים שונים כמו רוק, Fאנק, דאנס, גל חדש ופוסט-דיסקו. הסינגל כולל סולואים רבים, של חצוצרה, סקסופון, גיטרה וכלי הקשה.


13. האינטרו הווקאלי בפתיח לשיר הושפע מהגרסה של "הביטלס" לשיר "Twist and Shout".


14. זה היה השיר הראשון שבואי ורוג'רס הקליטו לאלבום. רוג'רס ציין שהגרסה הראשונה שבואי הביא איתו נשמעה כמו Donovan פוגש את Anthony Newley. הוא שינה את הסגנון, הוסיף את הבייסליין המקפיץ וכך נולד הלהיט הענק הזה.


15. הסינגל השני "China Girl" הוא כאמור שיר שנכתב על ידי Iggy Pop ו- David Bowie במהלך שנותיהם בברלין והוא הופיע לראשונה באלבום הסולו הראשון של פופ, The Idiot" (1977)".


16. השיר נוצר בהשראת ההתאהבות של Iggy Pop ב- Kuelan Nguyen, אישה וייטנאמית, והוא נכתב כמטאפורה לקריירה שלו ב"סטוג'ס".


17. ההפקה בהקלטה המקורית שהופיעה ב- "The Idiot" יותר גולמית ולא מלוטשת בהשוואה ללהיט המחודש של בואי, אשר העניק לו גירסה מרוככת.


18. הקליפ המקורי שיצא לשיר צונזר וקוצצה ממנו סצינה בה בואי מתנה אהבים על החוף, בעירום מלא, עם מי שהיתה חברתו דאז - הדוגמנית Geeling Ng.


19. הסינגל השלישי "Modern Love" היה השיר השני שבואי ורוג'רס הקליטו לאלבום.


20. בואי אמר ש- Little Richard, "גיבור הרוק הקדום ביותר שלו", היווה השראה לשיר, במיוחד העיבוד הקולי. הוא ציין כרגע מכונן בילדותו את הרגע בו אבא שלו חזר הביתה עם עותק של "טוטי פרוטי".


21. קטע הדיבור בתחילת השיר מתכתב עם מילות הסיום של השיר "Ashes to Ashes" במיוחד השורה "get things done".


22. השיר היה השיר החותם את הסט בסיבוב ההופעות שליווה את האלבום ואיפשר לבואי "להניף ביי-ביי" לקהל לפי המילות השיר.


23. בשנת 1987 בואי הקליט את השיר הזה מחדש עם טינה טרנר לפרסומת לפפסי, שבה הוא מגלם מדען שיוצר את האישה המושלמת (טרנר), עם קצת עזרה מפפסי.


24. השיר זכה לגרסת כיסוי מעניינת "תוצרת ישראל", אשר הוקלטה על ידי גבע אלון בשנת 2007. מדובר בגרסת פולק הורסת...

25. לאחר מותו של בואי השיר "Modern Love" הוגדר על-ידי מספר מגזינים כאחד מהשירים הגדולים שלו. "רולינג סטון" רשם אותו כאחד מ- 30 השירים החיוניים של בואי,"Ultimate Classic Rock" דירג אותו ברשימת 10 השירים הגדולים ביותר של בואיו- "NME" בחר אותו למקום השמיני מבין שירין הגדולים של בואי.


26. בסינגל הרביעי "Without You" בואי כיוון לפופ-רוק של שנות ה- 60 והוא מתכתב עם העבודות המוקדמות שלו.


27. השיר כולל נגינת בס של Bernard Edwards חברו של רוג'רס מלהקת "Chick". רוג'רס התערב עם בואי שברנרד יסיים את הקלטת התפקיד שלו בתוך 15 דקות, זה לקח אפילו פחות, הוא הגיע, עשה את זה בטייק אחד, הסתכל על בואי ורוג'רס ושאל "זה מה שרציתם?".


28. השיר שפותח את הצד השני של הויניל - "Ricochet" הוא כנראה היחיד שמזכיר את האופי הניסיוני של המוזיקה של בואי מסוף שנות ה-70.


29. בואי הצהיר שהוא חשב שזה שיר נהדר אבל הקצב לא היה ממש נכון. הוא לא התגלגל כמו שצריך, עד שהגיע רוג'רס ועשה את שלו, אבל זה לא היה בדיוק מה שבואי חשב עליו כשכתב אותו.


30. השיר "Criminal World" הוא כאמור שיר מקורי של להקת "Metro" משנת 1977. הגרסה שלהם נאסרה על ידי ה-BBC לשידור בשל הנימה הדו-מינית שלה.


31. בואי ציין שלדעתו הסולו של Stevie Ray Vaughan בשיר הזה הוא הטוב ביותר שלו באלבום.


32. השיר "Cat People (Putting Out Fire)" הוקלט ב- 1981 על ידי בואי ו- Giorgio Moroder כשיר הנושא של הסרט "אCat People" משנת 1982. בואי לא היה מרוצה מהגרסה המקורית וביקש מרוג'רס לעשות אותה מחדש עבור האלבום.


33. בשנת 1989, האלבום דורג במקום ה-83 ברשימת "100 האלבומים הטובים ביותר של שנות השמונים" של "רולינג סטון".


34. בשנת 2013, "NME" דירג את "Let's Dance" במקום ה-296 ברשימת 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים.


35. בשנת 2018, "Pitchfork" דירג את האלבום במקום ה-127 ברשימת "200 האלבומים הטובים ביותר של שנות השמונים".


36. האלבום היה מועמד לפרס הגראמי עבור אלבום השנה בטקס פרסי הגראמי השנתי ה-26 שנערך בשנת 1984, אך הפסיד ל- "Thriller" של מייקל ג'קסון.


37. הצלחת האלבום גרמה לבואי להגיע לנקודת שפל יצירתית בקריירה שלו שנמשכה בשנים הבאות.


38. הוא הצהיר שהוא התכוון שזה יהיה פרויקט חד פעמי בלבד. היתה לו כל כוונה להמשיך לעשות חומר יוצא דופן לאחר מכן. אבל ההצלחה של האלבום הזה אילצה אותו להמשיך "להאכיל את המפלצת".


39. לאחר שאלבומי ההמשך שלו "Tonight" ו- "Never Let Me Down" נקטלו ביקורתית, בואי יכנה מאוחר יותר את התקופה הזו בתור "שנות פיל קולינס" שלי.


40 בשלהי שנות השמונים בואי יקים את להקת הרוק "Tin Machine" כניסיון להחזיר לעצמו את החזון האמנותי שלו.


להאזנה לאלבום: Spotify


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט


Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page