top of page

Jeff Lynne

הוא הקים והנהיג את להקת "Electric Light Orchestra", הוא היה חבר בסופרגרופ "Traveling Wilburys" ושיתף פעולה עם שלושה מחברי ה"ביטלס", יחד ולחוד, בכתיבה, הפקה וביצוע. הוא כתב, הפיק ושיתף פעולה גם עם Tom Petty, Brian Wilson, Roy Orbison, Joe Walsh ועוד רבים אחרים.


(Photo: fanart.tv)


בואו לעשות הרבה כבוד לאחד מהמוזיקאים הגדולים שמהלכים היום ביננו - Jeff Lynne:


1. הוא נולד ב- 30 לדצמבר 1947 בברמינגהאם שבאנגליה בשם Jeffrey Lynne.


2. הוא עזב את בית הספר בגיל 15 כדי לעסוק במוזיקה, למורת רוחם של הוריו. אימו רצתה שיעבוד כצלם בחברת הטלויזיה ATV.


3. הכלי הראשון עליו למד לנגן בילדותו היה גיטרה. אביו רכש עבורו גיטרה אקוסטית ב- 2 פאונד. בביוגרפיה עליו משנת 2012 נכתב שהוא המשיך לנגן עליה עד אותו יום.


4. בשנת 1963 הוא הקים את להקתו הראשונה שנקראה בתחילה "Rockin' Hellcats" ובהמשך שינתה את שמה ל- "The Handicaps" ובסופו של דבר ל- "The Andicaps".


5. בשנת 1965 הוא רכש את ציוד הקלטה הראשון שלו. טייפ סלילים אשר איפשר הקלטה במספר ערוצים בסטריאו. הוא ציין שההתנסות עם הטייפ הזה היוותה את צעדיו הראשונים בתור מפיק.


6. בשנת 1966 הגיב לין להודעה בעיתון על להקה שמחפשת גיטריסט והצטרף ללהקת "The Nightriders". הלהקה שינתה בהמשך את שמה ל- "The Idle Race" והקליטה שני אלבומי אולפן: "The Birthday Party" משנת 1968 ו- "Idle Race" משנת 1969. האלבומים זכו אומנם לביקורות טובות, אולם הלהקה לא זכתה להצלחה.

(Photo: Louder Sound Magazine)


7. בשנת 1968 פגש לין את חברי להקת "The Beatles" בעת הקלטת "The White Album". זה היה אירוע מכונן עבורו אשר ישפיע על הקריירה המוזיקלית שלו.


8. בשנת 1970 נענה לין להזמנתו של הזמר והגיטריסט Roy Wood להצטרף ללהקה מצליחה יותר בשם "The Move". לין הכיר שם גם את המתופף Bev Bevan.


9. עם הצטרפותו של לין ל- "The Move", הוא הוכיח את עצמו כמוזיקאי ויוצר, כאשר תרם שירים לשני האלבומים האחרונים של הלהקה.


10. במקביל רקחו לין, ווד וביוון את המהלך הבא שלהם. להקה שתחבר בין רוק ומוזיקה קלאסית, מה שלימים יהפוך ל- "Electric Light Orchestra" הידועה כ- "ELO".


11. ואכן, בשנת 1971 הוקמה "ELO" על-ידי ווד, ביוון וג'ף לין. הלהקה התאפיינה בשימוש רב בכלי מיתר, מה שנתן נופך קלאסי לשיריה. ה"ביטלס" היוו השפעה מאוד גדולה על ג'ף לין, והוא ציין ש- "ELO" נועדה להמשיך ממקום שבו הביטלס הפסיקה. שנים אחר כך גם John Lennon יציין ש- "ELO" הם בניה של ה"ביטלס". או במילותיו: "Sons of the Beatles".

(Photo: Marvel Cinematic Universe Wiki)


12. בדצמבר 1971 שוחרר אלבום הבכורה של הלהקה אשר נקרא על שמה - "The Electric Light Orchestra". לין, ווד וביוון כתבו את כל השירים ונגנו על כל הכלים, למעט מספר כלי נשיפה שנוגנו על-ידי Bill Hunt וכינור שנוגן על-ידי Steve Woolam.


13. כשנה לאחר מכן, במהלך הקלטות האלבום השני של "ELO", עזב רון ווד את הלהקה כשהוא מותיר את ג'ף לין כמנהיג הבלתי מעורער אשר ישלוט בקו המוזיקלי שלה.


14. עד שנת 1986 שחררה הלהקה בהובלתו של ג'ף לין 12 אלבומי אולפן, ביניהם רצף האלבומים המטורף של "A New World Record" משנת 1976, אלבום המופת הכפול "Out of the Blue" משנת 1977 והאלבום "Discovery" משנת 1979.


15. ג'ף לין יפיק את כל אלבומי הלהקה, ישמש ככותב העיקרי, כזמר המוביל, כגיטריסט, קלידן, לעיתים גם צ'לן ואפילו מתופף, וכמוביל של הקו המוזיקלי הכללי שילך וישתנה במהלך השנים מרוק לפופ, לדיסקו ואפילו לסינת'-פופ וניו ווייב.

(Photo: fanart.tv)


16. במהלך שנות השמונים החל לין להעביר את מרכז הכובד מלהקת "ELO" להפקה, כתיבה ונגינה עבור אומנים אחרים.


17. בשנת 1983 הוא הפיק וכתב את הלהיט "Slipping Away" של המוזיקאי הוולשי Dave Edmunds, הלקוח מאלבומו "Information". לין גם ניגן באלבום על בס וסינתסייזר. לין יפיק גם את אלבומו הבא של אדמונדס משנת 1984 - "Riff Raff" ויכתוב שלושה מתוך עשרת שירי האלבום.


18. בשנת 1987 לין הפיק את האלבום "Cloud Nine" של George Harrison. האלבום היווה אלבום קאמבק מצליח מאוד עבור הריסון ולין השתתף בכתיבת שלושה שירים מתוכו ובנגינה על גיטרות, בס, קלידים וקולות רקע. האלבום כלל סינגלים מצליחים כגון "Got My Mind Set on You", "When We Was Fab" ו- "This Is Love".


19. זה לא שיתוף הפעולה היחיד של לין עם הריסון. הוא יפיק בן היתר את אלבומו האחרון של Harrison - "Brainwashed" משנת 2002, אשר שוחרר שנה לאחר מותו של האריסון. לין הפיק והשלים נגינה על מספר כלים באלבום בהתאם להוראות שקיבל מהאריסון לפני מותו.


20. העבודה הצמודה הזאת של לין עם Harrison תוביל להקמת הסופרגרופ "Traveling Wilbury" אשר יכלול את George Harrison, Jeff Lynne, Bob Dylan, Tom Petty ו- Roy Orbison. לין ישחרר עם ההרכב שני אלבומים. Traveling Wilburys Vol. 1" בשנת 1988 ו- "Traveling Wilburys Vol. 3" בשנת 1990.


21. בשנת 1989 ישמש ג'ף כמפיק, כותב ונגן גיטרה, בס, קלידין וזמר קולות רקע באלבום "Full Moon Fever", אלבום הסולו הראשון והמצליח של Tom Petty. בהמשך הוא יפיק, יכתוב וינגן גם באלבום "Into the Great Wide Open" של פטי משנת 1990 וכן באלבום "Highway Companion" משנת 2006.


22. בשנת 1990 שחרר לין את אלבום הסולו הראשון שלו "Armchair Theatre".


23. בשנת 1992 הפיק לין וניגן באלבום "Time Takes Time", אלבום הקאמבק של רינגו סטאר.


24. בשנת 1994 הגשים לין חלום כשעבד עם שלושת חברי הביטלס, ג'ורג', פול ורינגו על סדרת האלבומים The Beatles" Anthology" שכללו בין היתר שני שירים חדשים של הביטלס - "Free as a Bird" ו- "Real Love".


25. בשנת 1997 הפיק והשתתף לין בכתיבה של חלק משירי האלבום המצוין "Flaming Pie" של Paul McCartney.


26. בשנת 2001 איחד לין את "ELO" ושחרר את האלבום "Zoom" שכלל הופעות אורח של George Harrison, Ringo Starr והקלידן המקורי של הלהקה ריצ'רד טנדי.

(Photo: pastdaily.com)


27. בשנת 2008, נבחר לין על-ידי מגזין הוושינגטון טיימס כאחד מארבעת המפיקים הגדולים במוזיקה.


28. בשנת 2009 הוענק לו פרס "Golden Note" של האגודה האמריקנית למלחינים וכותבים, פרס המוענק עבור הישג יוצא דופן בקריירה.


29. בשנת 2012 שחרר ג'ף את אלבום הסולו השני שלו "Long Wave".


30. בשנת 2015 שחרר לין את האלבום "Alone in the Universe" תחת השם "Jeff Lynne's ELO". השימוש בשם זה הגיע בתגובה ללהקות הטריביוט של "ELO" שפעלו באותה תקופה.


31. בשנת 2017 נכנס לין יחד עם להקת "ELO" להיכל התהילה של הרוקנרול.


32. בשנת 2019 שחרר לין את האלבום "From Out of Nowhere", גם הוא תחת השם "Jeff Lynne's ELO".


33. את השיר "Can't Get It Out Of My Head" מהאלבום "Eldorado" משנת 1974 הוא כתב לאחר ויכוח עם אביו וכדי להוכיח לו שהוא יודע לכתוב שירים קליטים "שלא יוצאים מהראש". זה הפך לאחד מהלהיטים הגדולים של הלהקה ואחד מהלחנים היפים ביותר של ג'ף.


34. לין מרכיב כל הזמן משקפי שמש. הוא טען שהוא אוהב את עצמו יותר איתן והוא מרגיש ככה "פחות ביישן".


35. בשנת 2020 הוכתר לין כקצין מסדר האימפריה הבריטית.


גם הפעם הכנו לכם פלייליסט עשיר, כולל הפקות ושיתופי פעולה עם אומנים נוספים: לחצו כאן.


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page