top of page

Marc Bolan

היום נספר לכם על הזמר, גיטריסט, יוצר Marc Bolan:

(Photo: Rockandrollgarage.com)


1. הוא נולד בלונדון, אנגליה, ב- 30 לספטמבר 1947 שמו בלידה היה Mark Feld. אביו של מארק היה יהודי ממוצא רוסי-פולני ואימו היתה אנגליה.


2. ההשפעות המוזיקלית הראשונות עליו היו בסגנון הרוקנרול עם אומנים כמו Chuck Berry, Gene Vincent ו- Eddie Cochran.


3. את הגיטרה הראשונה שלו קיבל בגיל 9 ומאז לא עזב אותה. הוא נהג לנגן בהפסקות של בית הספר לחבריו התלמידים.


4. בגיל 15 הוא גורש מבית הספר בעקבות התנהגות לא נאותה.


5. בעקבות כך, הוא הצטרף לסוכנות דוגמנות ודיגמן חליפות גברים בקטלוגי אופנה ועל גבי כרזות פרסום.


6. את הקריירה המוזיקלית שלו החל בגיל 17 כשהקליט שיר בשם "All at Once" שדומה בסגנונו לאומן שהעריץ Cliff Richard.


7. בהמשך הוא הושפע מ- Bob Dylan וניגן מוזיקת פולק. בכדי להתאים את החזות שלו למוזיקה הוא שינה את שמו ל- Toby Tyler.


8. בשנת 1965 הוא הוחתם על-ידי חברת התקליטים "Decca Records" ובשלב זה כבר אימץ את שם הבמה Marc Bolan.


9. הסינגל הראשון ששיחרר בשם הבמה החדש היה "The Wizard" ניגן בו בין היתר Jimmy Page כנגן סשנים.


10. בשנת 1967 הוא הצרף ללהקת "John's Children". אחד מהשירים שכתב ללהקה בשם "Desdemona" הוחרם לשידור ב- BBC בשל שכלל את השורה "lift up your skirt and fly".


11. לאחר פירוקה של הלהקה הקים בולאן את "Tyrannosaurus Rex" בשנת 1967. אלבומה הראשון של הלהקה בשם הארוך: "My People Were Fair and Had Sky in Their Hair... But Now They're Content to Wear Stars on Their Brows"שוחרר בשנת 1968.

12. הלהקה שסיגנונה פולק-פסיכדלי ורוק אקוסטי המשיכה בהרכב הזה ושחררה עוד שלושה אלבומים עד שנת 1970 אז גם הופיעה בפסטיבל "Glastonbury" הראשון.


13. בשנת 1970 הגיע המהפך. שם הלהקה קוצר ל- "T. Rex" ובולאן ולהקתו הפכו "חשמלים" כשהוא מאמץ את גיטרת הגיבסון לס פול שאף הופיעה לראשונה על עטיפת אלבומה החמישי של הלהקה "T. Rex" ששוחרר בשנת 1970.


14. בעזרת המפיק טוני ויסקונטי הקליט ההרכב את הלהיט הגדול הראשון שלו "Ride a White Swan" ששוחרר באוקטובר 1970. השיר נחשב לפורץ דרך, וכאחד הקטעים הראשונים בסגנון הגלאם רוק.


15. בולאן הושפע באותה תקופה מ- David Bowie. הוא הופיע על הבמה באיפור ותלבושות צעקניות שהוסיפו לסגנון המוזיקלי ולפרסונה שלו.


16. בולאן היה חברו של בואי, לשניהם היה אותו מנהל וכן שניהם הופקו באותה תקופה על-ידי Tony Visconti האגדי.


17. בשנת 1970 בולאן אפילו התארח בנגינת גיטרה בשיר "The Prettiest Star" של David Bowie, אשר בהמשך ישוחרר גם באלבום "Aladdin Sane".


18. המהפך הסגנוני של בולאן הושלם עם האלבום השישי של הלהקה "Electric Warrior" ששוחרר בשנת 1971. האלבום זכה להצלחה רבה וגם לאהדת המבקרים והפך לאלבום הנמכר ביותר באנגליה בשת 1971. למותר לציין שהלבום נכלל ברשימת 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים.


19. בשלב זה בולאן כבר מותג ככוכב רוק מוחצן וראוותני בעל הופעה כריזמטית שלא ניתן להתעלם ממנה. הדבר לובה בהופעות הססגוניות של בולאן והלקה בהופעות טלוויזיוניות, אחת האייקוניות אפילו לצידו של Elton John.


20. בשנת 1972 המשיך בולאן להנפיק להיטים נוספים שהגיעו למקומות הראשונים במצעדי הפזמונים, ביניהם "Telegram Sam" ו-"Metal Guru". בהמשך שוחרר גם "Children of the Revolution" שהיה הראשון ששבר את הרצף המדהים של ארבעה סינגלים עוקבים שכבשו את צמרת המצעדים באנגליה, כאשר הגיע "רק" למקום השני.


21. בולאן ו- "T. Rex" היו הדבר הגדול באנגליה של אותן שנים. המכירות שלהם באותה תקופה הרקיעו שחקים והגיעו לכדי 6% מכלל מכירות התקליטים בממלכה המאוחדת, עם ממוצע מכירות של 100,000 אלבומים מדי יום.


22. באותה שנה שוחרר גם הסרט הדקומנטארי "Born to Boogie" בבימויו של Ringo Starr, אשר תיעד הופעה חיה של "T. Rex" בוומבלי וכן הקלטות באולפן חברת אפל, בהם התארחו Ringo Starr ו- Elton John.


23. בשנת 1973 חבר בולאן לחברו Jeff Lynne כשהתארח בשני שירים מהאלבום "On the Third Day" של "Electric Light Orchestra".


24. באותה שנה בולאן המשיך לספק להיטים כגון "20th Century Boy" ו- "The Groover", אבל אלו לא הצליחו להגיע למקום הראשון במצעד.


25. אלבומה השמיני של הלהקה "Tanx", כלל כבר שינוי סגנון לכיוון Fאנק, סול וגוספל.


26. באלבום "Zinc Alloy And The Hidden Riders of Tomorrow" משנת 1974 העשיר בולאן את הסאונד של הלהקה בין היתר באמצעות צירוף נגנים נוספים, ביניהם הקלידנית וזמרת הליווי Gloria Jones.


27. באותה תקופה הוא נפרד מאישתו וחי עם זמרת הליווי והקלידנית Gloria Jones, אשר בשנת 1975 ילדה את בנו Rolan Bolan.

(Photo: Terry O'Neill)


28. בולאן ולהקתו ימשיכו לשחרר אלבומים עד שנת 1977 בה שוחרר אלבומה ה-12 של הלהקה "Dandy in the Underworld".


29. מספר חודשים לאחר שחרורו של האלבום, ב-16 בספטמבר 1977, כשבועיים לפני יום הולדתו ה- 30, נהרג מארק בולאן בתאונת דרכים. בולאן וחברתו Gloria Jones חזרו מבילוי. במהלך הנסיעה גלוריה איבדה את השליטה על הרכב, אשר התנגש בעמוד ולאחר מכן בעץ. בולאן מת במקום וג'ונס שברה את ידה.


30. כאן המקום לציין שלבולאן היו פחדים ממוות בטרם-עת. זו גם הסיבה שהוא לא נהג ברכב בזמן התאונה, שכן הוא לא החזיק ברישיון נהיגה.


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page