top of page

Michael Stipe

היום אנחנו רוצים לספר לכם כמה עובדות מעניינות על Michael Stipe - הבחור שגרם לנו "לאבד את דתנו":

(Photo: Paul Underhill)


1. הוא נולד ב- 4 לינואר 1960 בשם John Michael Stipe.


2. עד כמה שלעיתים המראה האנגלי, ואפילו המבטא שלו מטעים, הבחור 100% אמריקאי שנולד בעיירה בפרברי אטלנטה ג'ורג'יה, ארה"ב.


3. נוכח עיסוקו של אביו כחייל במשרה מלאה בצבא ארה"ב, מייקל גדל לתוך משפחה שנדדה בעולם, בין היתר בכמה מדינות באירופה.


4. במהלך לימודיו באוניברסיטת ג'ורגיה בשנת 1980, הוא פקד לעיתים קרובות את חנות התקליטים Wuxtry Records ורכש תקליטים "מוזרים", שאותם אחד העובדים שמר לעצמו.


5. אותו עובד באותה חנות, גיטריסט בשם Peter Buck, לא אהב את העובדה שמייקל קונה את התקליטים שהוא שומר לעצמו, אך אהב את העובדה שלשניהם יש טעם דומה ומיוחד במוסיקה.


6. השניים הפכו מהר מאוד לחברים והחליטו להקים להקה, מה שאילץ את סטייפ לעזוב את להקת Gangster המקומית, בה היה חבר באותה עת.


7. הם חברו למתופף Bill Berry ולבסיסט Mike Mills ובכך הושלם ההרכב של להקת R.E.M. סטייפ היה החבר הכי צעיר בלהקה.

(Photo: Tom Sheehan)


8. את שם הלהקה בחר מייקל באופן רנדומלי מהמילון, ראשי התיבות מבטאות את המושג: Rapid Eye Movement - הוא השלב שבו מתחילים לחלום במהלך השינה.


9. שמות נוספים שנשקלו היו Cans of Piss ו- Negro Wives.


10. בשנת 1980 כל ארבעת חברי הלהקה נשרו מלימודיהם בכדי להתרכז במוסיקה.

(Photo: LAURA LEVINE)


11. ההתחלה היתה מאוד קשה והלהקה היתה צריכה להיאבק בכדי לקבל הכרה על הבמות ובדרכים. באותה תקופה עמד תקציב ה"אשל" היומי של כל אחד מארבעת החברים על 2 דולר ליום.


12. ההזדמנות הראשונה של הלהקה הגיעה בשנת 1981 כשהוציאה את הסינגל הראשון שלה "Radio Free Europe". השיר הפך מיד להצלחה בתחנות הרדיו של הסטונדנטים באזור.


13. ההצלחה המקומית משכה את תשומת הלב של חברת התקליטים I.R.S. Records, אשר מיהרה להחתים את R.E.M. על חוזה.


14. שנה לאחר מכן, בשנת 1982, שחררה הלהקה את האי.פי. "Chronic Town", ובשנת 1983 שוחרר אלבום הבכורה שלה "Murmur", אשר זכה לתשבחות מהמבקרים ואפילו זכה בסקר המבקרים של מגזין הרולינג סטון כאלבום השנה, כשהוא עוקף את "Thriller" של מייקל ג'קסון.


15. ואם גם אתם הרגשתם שקשה לכם להבין לפעמים מה מייקל סטייפ שר בשני האלבומים "Chronic Town" ו- "Murmur", אז אתם לא לבד, סטייפ הודה שהוא סתם המציא מילים באותו שלב בקריירה שלו.


16. את האלבום הכי "אמריקאי" שלהם הם הקליטו דווקא באנגליה. מדובר באלבומם השלישי "Fables of the Reconstruction", אלבום קונספט העוסק במלחמת האזרחים האמריקאית ובנושאים גותיים-דרומיים.


17. זו היתה תקופה קשה במיוחד עבור מייקל והלהקה אשר עמדה על סף פירוק. סטייפ הודה מאוחר יותר שבאותה תקופה הוא היה קרוב "לאבד את זה" הוא גם גילח את ראשו כנזיר ועלה הרבה במשקל.


18. את ההצלחה הראשונה של סטייפ וחבריו במיינסטרים השיגו חברי הלהקה עם הלהיט "The One I Love" משנת 1987.


19. בהמשך הגיעו האלבומים "Out of Time" ו- "Automatic for the People" שהביאו לסטייפ וחבריו הצלחה מטאורית בקנה מידה עולמי.


20. עד היום הלהקה נחשבת לאחת מחלוצות הרוק האלטרנטיבי, לא מעט בזכות הסגנון הייחודי של כל אחד מארבעת החברים, כשמייקל מוביל בסגנון הכתיבה וקולו השונה והמיוחד.


21. הקליפ לשיר "Losing My Religion" הינו הפעם הראשונה בה סטייפ הסכים לעשות ליפ-סינק לוידאו של הלהקה.


22. הקליפ יהפוך לאחד הפופולריים והנצפים ביותר ב- MTV, לא מעט בזכות הופעתו של סטייפ.


23. סטייפ הודה בשנת 1995 שהוא כבר לא סובל את השיר "Shiny Happy People", המעריצים כנראה קצת פחות. זה השיר השלישי הכי מושמע של הלהקה בספוטיפיי.


24. כאשר המתופף Bill Berry עזב בשנת 1997 את R.E.M., החליטו סטייפ וחבריו ללהקה שהם אפילו לא מתכוונים לנסות למצוא מחליף שייכנס לנעליו של ביל והם המשיכו לתפקד מספר שנים ללא מתופף כשהם נשענים על נגני סשנים ומכונות תופים.


25. החל משנת 1988 ועד לפירוקה של R.E.M. בשנת 2012, נהג סטייפ לשחרר יחד עם הלהקה מידי שנה שיר מיוחד לכבוד חג המולד.


26. לאור אהבתו לצילום ואמנות ויזואלית, סטייפ היה גם האחראי על התחום הויזואלי של R.E.M., הן בהקשר לעטיפות התקליטים והן בבימוי חלק מהקליפים של הלהקה.


27. בשנת 2007 נכנסו סטייפ והלהקה אל היכל התהילה של הרוקנרול.


28. מייקל שימש כסנדק של Frances Bean Cobain בתם של Courtney Love ו- Kurt Cobain.


29. בשנת 1994 היה סטייפ אמור לעבוד ולהקליט יחד עם קוביין, זה היה ניסיון שלו למשוך את קוביין רחוק מהבית, מההרגלים והסמים, אך באופן מצער הפרוייקט לא יצא בסופו של דבר לפועל עקב מותו של קוביין.


30. את השיר "Let Me In" מהאלבום "Monster" כתב סטייפ כמחווה לקוביין. קורטני לאב העבירה ללהקה אחת מגיטרות הפנדר של קורט עליה ניגן מילס בהקלטת השיר. מילס היה צריך להפוך את המיתרים כדי שיוכל לנגן עליה הואיל וקורט היה שמאלי.


31. סטייפ גם היה זה ש"הכניס" את נירוונה להיכל התהילה של הרוקנרול. זה קרה באפריל 2014.


32. סטייפ היה חבר קרוב של Natalie Merchant מלהקת Maniacs 10,000 ואף הקליט עימה כמה שירים, ביניהם "Photograph" שהוקלט יחד עם כל חברי להקת R.E.M. ומופיע באוסף "Born to Choose".


33. סטייפ אמנם לא פיתח עד כה קריירת סולו, אך היה מעורב בפרוייקטים רבים כמפיק וכזמר ויצר שיתופי פעולה עם אמנים רבים כמו: New York Dolls, Tori Amos, Neneh Cherry, Patti Smith, Placebo ועוד ועוד ועוד...


34. בנוסף, סטייפ הקליט עם כריס מרטין מקולדפליי את השיר "In the Sun" בשנת 2006, ועם קורטני לאב את השיר "Rio Grande" בשנת 2013.


35. מעבר לתחום המוסיקה שותף סטייפ בהקמתם וניהולם של שתי חברות אולפנים להפקת סרטים, C-00 ו-Single Cell Pictures, אולפנים שנועדו לקדם סרטים עצמאיים ואלטרנטיבים.


36. בנוסף לכך, הוא גם היה מפיק בפועל בסרטים: "Being John Malkovich", "Velvet Goldmine" ו- "Man on the Moon".


37. בשנת 1994 אישר סטייפ שהיו לו מערכות יחסים הן עם גברים והן עם נשים, ובשנת 2001 הוא התראיין למגזין טיים וציין שהוא במערכת יחסים עם גבר מזה שלוש שנים.


38. סטייפ ידוע כאקטביסט ובין היתר יצא בפומבי נגד מדיניות הנשק של ארה"ב, בעקבות ריבוי מקרים של ירי המוני.


39. האלבום האחרון ששחרר סטייפ יחד עם R.E.M. היה "Collapse into Now" משנת 2011. בשנת 2012 התפרקה הלהקה וכל איחוד אינו נראה נכון לעתה לעין.

(Photo: R.E.M PR)


40. סטייפ שחרר יחד עם הלהקה 15 אלבומי אולפן, 5 אלבומי הופעה ומספר לא קטן של EP's, אוספים וסינגלים, שנמכרו בלמעלה מ- 85 מיליון עותקים.


41. בחודש מאי 2019 הופיע סטייפ עם השיר "Your Capricious Soul" כחימום להופעה של פאתי סמית'. זה היה שיר הסולו הראשון שלו מאז ומעולם. השיר שוחרר להורדה באתר הנושא את אותו שם בחודש אוקטובר 2019.


42. בהמשך אותה שנה שוחרר שיר נוסף "Drive to the Ocean" אותו ניתן להוריד ישירות מהאתר של סטייפ.


43. בסוף שנת 2019 החל סטייפ בשיתף פעולה עם Aaron Dessner ו- Justin Vernon מלהקת האינדי Big Red Machine. שיתופ הפעולה הוליד את השיר "No Time For Love Like Now" אשר הקליפ שלו שוחרר ביוני 2020.


44. בשנת 2021 הוא השתתף באלבום המחווה ללהקת The Velvet Underground והקליט את השיר "Sunday Morning" לאלבום שנשא את השם "I'll Be Your Mirror: A Tribute to The Velvet Underground & Nico".


בתקווה שהסנוניות האחרונות הללו יולידו סוף סוף אלבום סולו ראשון של האיש והאגדה.


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page