top of page

The Wiz: Simeon Coxe (and the Silver Apples) - psych rock and Electro Pioneerמה הקשר בין מעגל חשמלי⚡, חברת תעופה ענקית (לשעבר), ג'ימי הנדריקס, חברת בוטלגים גרמנית ומי הקדים ענקים כמו קראפטוורק וסטריאולאב?

מחלוצי האלקטרוניקה הפסיכדלית ובכלל... סימאון קוקס (1938-2020) וה-Silver Apples🍏אם לא נתקלתם ב-סילבר אפל'ס... ממליץ לקחת אוזניות (ניתן גם להפגיז במערכת הביתית)... תתיישבו, תעצמו עיניים ולחצו ▶️... נסו לתאר את החבר'ה האחראים... ואחרי זה, שפשפו את העיניים... זה לא צמד היפסטרים מימינו ששיחקו עם מחשב, סינתיסייזר ומכונת תופים... מדובר בקטע חלוצי משנת 1968(!!!)


לאחר שהשיב נשמתו לבורא לפני כשלושה שבועות, לאחר שהיה נשמתו לבורא, היה ברור לי שאערוך פוסט על השיר הראשון שסימאון קוקס טען שכתב - Oscillaitions... פירושו: תנודות חשמליות מחזוריות הנוצרות ע"י מעגלים חשמליים📻.


שעוד היה סולן להקת רוק "רגילה" בשנות השישים באיסט ווילג' בניו-יורק, עלה לו רעיון להכניס ללהקה אוסילטור אודיו ישן (שהופך את המעגלים החשמליים לקולות) ולשלבו בהופעות... כל חבריי הלהקה נדחקו ממנה החוצה בגלל המהלך הזה... מלבד אחד שזרם עם הרעיון, דני טיילור - המתופף.


...וככה הצמד הפך ל"סילבר אפל'ס"🍏... במהרה כמות האוסילטורים גדלה, וקוקס חיבר וייצר בעצמו מערכת עם פדלים וגאג'טים נוספים כדי לשלוט ולהגדיל את יכולות הסאונד (שכונתה על שמו "הסימאון")... בימים שבהם מחשב רגיל💻 אחד היה ממלא חדר שלם, נסו לתאר (ולאתר בתמונה) את גודל הסינטסייזר הפרימיטיבי של קוקס.


אפילו ג'ימי הנדריקס לא נשאר אדיש לעבודה של קוקס וביצע איתו אפילו סקיצות לגרסתו האלמותית של המנון 🇺🇸.

ראיון של קוקס על הג'אמים עם הנדריקס - (הגרסה שלהם להמנון... החל מ-5:20 בערך): כאן.


האלבום הראשון, שנשא את שם הלהקה, נכנס לרשימת המאה של הבילבורד לכמה שבועות. לאלבום השני של הלהקה החליטו לצלם את העטיפה בתוך קוקפיט של מטוס🛩️... חברת Pan-Am הסכימה "לנדב" אחד ממטוסיה בתמורה להופעת הלוגו בקוקפיט.


מה שלא עדכנו את חברת התעופה, היא העובדה שבכריכה האחורית הופיעה צילום של הצמד על רקע שרידי מטוס💥 מרוסק... לאחר צאת האלבום ובאמצע הקלטות האלבום השלישי ("the garden"), הוגשה תביעה ע"י החברה, שבין היתר גררה את הוצאת כל עותקי האלבום השני מהחנויות, גרמה לסגירת הלייבל של הלהקה ולבסוף לפירוקה.


במשך יותר מעשרים שנה מחוץ למוסיקה, עבד קוקס בענף הטלוויזיה המקומית בארה"ב... עד שבאמצע שנות ה-90 חברת בוטלגים מ-🇩🇪 הוציאה (ללא רישיון כמובן) את שני אלבומי הלהקה... ונוצר באזז שהוציא את האפל'ס מה"נפטלין".


קוקס בהתחלה החייה את האפל'ס, חזר להופיע ולהקליט עוד שני אלבומים עם מוסיקאים אחרים... עד שאיתר🔍 את דני טיילור מההרכב המקורי... כאשר הבונוס היה הקלטות האלבום השלישי הלא גמור (שנמצאו בעליית הגג שלו)...ואחרי 28 שנים (!) הם התאחדו וזכו להשלים את "the garden"... דוגמית מהאלבום:


אחרי מותו של טיילור (2005), המשיך קוקס להופיע ברחבי העולם, אך לא בשיתוף מוסיקאים אחרים... הוא פשוט סימפל את התופים🥁 של טיילור.קוקס מבצע את אוסיליישנס לפני כמה שנים, כולל סימפול קטעי התופים המקוריים של טיילור:


ג'אוף בורואו מ- Portishead האגדית, ציין שלאחר שמיעה, גם הוא לא האמין כמה "קדומה" המוסיקה של האפל'ס, את ההשראה שהצמד היווה ואיך מגיע להם להיכלל ברשימת חלוצי המוסיקה האלקטרונית!


תיעוד נדיר (לא באיכות מיטבית) מה"טיוב"... קוקס מופיע עם פורטיסהד (2011), בקטע מהפנט (we" carry on") שהושפע מאוד מהאפל'ס:


הופעה באיכות טובה יותר (ללא קוקס):


... איזה סיפור, כמה חזון, כמה יצירתיות ואיזו פריצת דרך... התנודות החשמליות... בנות מעל 50 שנים... גם אחרי לכתם של הצמד, עדיין ממשיכות לנוע ולהשפיע (אולי אף ללא ידיעתם) של דורות מוסיקאים!⚡


אחלה סרטון📺 (כ-10 דקות) המספר על הלהקה:


בתמונה🖼️:

שורה ראשונה מימין - עטיפת אלבום הבכורה, קוקס והסינטסייזר/סאמפלר ה"קדום" שהרכיב, לצד מערכת התופים של טיילור.

שורה תחתונה משמאל - הקוקפיט של מטוס Pan-Am על כריכת האלבום השני, העטיפה האחורית עם המטוס המרוסק ועטיפת האלבום השלישי שהושלם 28 שנים אחרי תחילת ההקלטות.

באמצע - תמונה מהשנים האחרונות של קוקס על רקע אפקט התנודות כ"הילה"😇 סביבו ...תנודות שעדיין מרחפות ומורגשות במוסיקה של ימינו!!!
Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page