top of page

Dio - Magica

ב- 21 למרץ 2000 יצא לאור האלבום "Magica" אלבומו השמיני של ההרכב "Dio".


זה היה קאמבק מוזיקלי מופלא ומפואר של אחד מהזמרים הגדולים שידע עולם המטאל.


אחרי שני אלבומים בהם התרחק משורשי ההבי מטאל, תוך שילוב אלמנטים של Doom Metal, של Groove Metal ושל Industrial Metal באלבומיו "Strange Highways" משנת 1994 ו- "Angry Machines" משנת 1996, פתח Ronnie James Dio את המילניום בסערה עם אלבום קונספט - אפוס פנטזיה מפורט, המגולל סיפור דמיוני מרתק על גיבורים, נבלים, קסמים וכשפים, אהבה, הקרבה והמאבק בין טוב ורע.


הקאמבק המוזיקלי הזה לווה גם בקאמבק אנושי, כאשר הגיטריסט Craig Goldy, המתופף Simon Wright והבסיסט Jimmy Bain חוזרים להרכב. על מנת לסבר את האוזן באשר לגודל הקאמבק האנושי, נספר שהגיטריסט Craig Goldy והבסיסט המקורי של ההרכב Jimmy Bain לא נגנו יחד מאז האלבום "Dream Evil" משנת 1987, וכי המתופף Simon Wright היה חלק מההרכב באלבום "Lock Up the Wolves" משנת 1990. נראה שהחזרה של החברים משכבר הימים עשתה טוב להרכב, שכן לא רק שהדבר החזיר את Dio למקורות של שורשי ההבי מטאל המוכרים והטובים, אלא שלעניות דעתנו מדובר באחד מהאלבומים הטובים של ההרכב.


הסיפור העלילתי מתחיל עם "Discovery" חללית מחקר שמגיעה לכוכב "Blessing", אשר לפני אלפי שנים קפא לאחר שאיבד את שתי השמשות שלו. החללית נמשכה לכוכב הקפוא בעקבות אות מצוקה חלש אשר מוביל אותה לקבר נסתר, בו מתגלה ספר הקסמים והכשפים "Magica". קול הרובוט המתכתי המלווה את האינטרו מגלה לנו שאנשי המשלחת בדקו את כתב היד בספר העתיק, וכי: "המידע שבו שלם, אך הוא לא תואם לשום תבנית לוגית. לא ניתן להפוך גוף לאבן ולהחזיר את האבן שוב לגוף. המשך בחקירה תוך תשומת לב מיוחדת למילה אחת: מגיקה!"


משם אנחנו עוברים ל- "Magica Theme". תמה קצרה משופעת שטיחי קלידים המבוצעים לאורכו של כל האלבום על-ידי Ronnie James Dio והגיטריסט Craig Goldy. האינטרו נועד להכניס אותנו לאווירת הסיפור המתרחש אלפי שנים קודם למועד בו הגיעו אנשי המשלחת לכוכב "Blessing". באותם ימים חיו תושבי הכוכב בהרמוניה, שלווה ואושר. זו היתה תקופה של שמחה, פריחה ושגשוג, בה הקוסמים השתמשו בספר "מגיקה" ובקסמיו בחוכמה לטובת העם. אבל במקום בו הטוב משגשג, הרוע שורד, ולרוע יש תוכניות אפלות...


הקטע השלישי הוא למעשה השיר הראשון באלבום "Lord of the Last Day". התחלה דרמטית ומתכתית עם ריף עוצמתי כבד ואפל שנועד להציג לנו את דמות הנבל בסיפור - Shadowcast - "אדון היום האחרון", אשר עתיד לאמלל את חייהם של תושבי הכוכב.


כוחות הרשע המכונים "Evilsyde" מובלים על-ידי Shadowcast והם מתכננים מתקפה, לתפיסה והשמדה של תושבי הכוכב. ספר הכשפים "מג'יקה" הוא היעד שעתיד לסייע לכוחות הרשע להפוך את כל אותם אלה שלא יהיו מוכנים להצטרף ל- Evilsyde ל"פסלי אבן". נשמותיהם יישלחו אל "העולם האחר" (Otherworld), שם הם ישמשו כאנרגיה הדרושה להאכיל את מכונת ההשמדה של Shadowcast.


הרצועה הרביעית "Fever Dreams" כוללת את אחד מהריפים הכי יפים ברפרטואר של Dio, ולא, אנחנו לא מגזימים. זה הלהיט הגדול מתוך האלבום. גאונות של Craig Goldy שנותן כאן עבודה מדהימה על הגיטרה. הקטע הזה כל-כך גדול שהוא נבחר כאחד הקטעים שדיו ביצע בהופעות של "Deep Purple" בהן התארח בשנים 2000-2001. בקטע הזה אנחנו מתוודעים לראשונה לאיש הטוב בסיפור Eriel, אשר חלומותיו רדופים על-ידי Shadowcast הרשע.


כוחות הרשע המונהגים על-ידי שאדוקאסט הפתיעו את תושבי "Blessing" ותפסו אותם לא מוכנים. המתקפה הייתה מתוכננת היטב ובמהלכה הובסו אנשי הכוכב והספר "מג'יקה" נתפס.


אנחנו מעלים הילוך עם הקטע החמישי "Turn to Stone" קטע קצבי שהריף והסאונד שלו מזכירים לנו את דיו הקלאסי של ימי "Dream Evil". עבוד הגיטרה של גולדי בשיר הזה ראויה לשבח במיוחד בסולו המדהים. אנשי הרשע עושים שימוש בכשפי הספר "מג'יקה" כדי להפוך את אנשי הכוכב ל"פסלי אבן".


אבל הניצחון הסוחף ולכידת מג'יקה לא היו המטרה הסופית של Shadowcast. הוא חייב לאתר, למצוא ולחסל את יריבו משכבר הימים - הקוסם הגדול Eriel, אשר בעבר ניצח את Evilsyde בעזרת חוכמתו ובסיוע ספר ה"מגיקה". לפני תפיסתו מצליח אריאל לסנן מבין שיניו את את מילות הקסם העוצמתי "Restoration", אשר בכוחו להשיב את פסלי האבן לחיים. אבל זה לא כל-כך פשוט, שכן צריכים לחלוף שלושה ימים מלאים לפני שאריאל יוכל לומר את מילות הכישוף האחורונות שישלימו את הקסם ויוציאו אותו לפועל.


השיר השישי "Feed My Head" מתאר את המחשבות במוחו הקודח של אריאל ואת הייאוש המשתלט עליו, בעודו ממתין בתאו להוצאתו להורג. הוא חושש מאוד שזה יקרה לפני חלוף שלושת ימי ההמתנה וכי הוא לא יוכל להשלים את הקסם שיחזיר את תושבי הכוכב לחיים.


הקטע השביעי והאפי "Eriel" מפגיש אותנו עם כוחו ועוצמתו של הקוסם הטוב, אשר מצליח למצוא את התקווה בתוך כל הייאוש ולחזות בעתיד טוב יותר לאנשי "Blessing" ולעצמו.


אל תא המעצר של אריאל מובא "Challis" מנהיג המרד ב- Evilsyde. זה השיר השמיני באלבום, קטע קצבי ואנרגטי עם ריף מדהים שמשתלב היטב עם כוחו ועוצמתו של מנהיג המרד "חאליס" - התקווה הגדולה של אריאל, אשר מזהה בנער הצעיר את תכונותיו שלו עצמו ומוצא אותו דומה לו גם חיצונית. הוא מלמד את חאליס את הלחש שנועד להחיות את העם בבוא הזמן. הוא מורה לו להסיר את כל הכעסים והשנאה מלבו, שכן רק האדם הטהור יכול לקבל ולהעביר את הלחש: "Sanasha Gorath Sollis Arcanna".


במהלך שהותם בתא המעצר ובעודו ממתין להוצאתו להורג, מספר אריאל לחאליס על אהבתו ל- "Annica" היפה שהיתה מיועדת לו מלידה אותה הוא נאלץ לעזוב בכדי להגשים את ייעודו. כאן המקום לציין, כי גירסת הדלוקס של האלבום כוללת קטע אינסטרומנטאלי בשם "Annica" אשר אינו מופיע באלבום המקורי. האזינו לקרייג ולעבודת הגיטרה המדהימה שלו בקטע הזה.


הקטע התשיעי "As Long as It's Not About Love" הוא הבלדה של האלבום. שיר קסום שמדגיש את קולו האדיר של דיו. הקטע מתאר את כוחה של האהבה ואת המאבקים הפנימיים של אריאל אשר נאלץ לעזוב את אהובתו אניקה בכדי להגשים את ייעודו. כוחה של האהבה הזאת הוא זה שיציל את אנשי כוכב "Blessing" בסיועו של חאליס.


הקטע העשירי "Losing My Insanity" הוא אחד הקטעים היפים והמיוחדים באלבום. הוא מתחיל עם מוזיקה אירית/קלטית והופך לקטע כבד שמשלב את העוצמות של "בלאק סאבאת'" עם מוזיקה עממית. בתום שלושה ימים של המתנה בתאו, הגיעה העת להוצאתו להורג של אריאל. שאדוקאסט מגיע באופן מיוחד בכדי לפקח על תהליך ההוצאה להורג. אריאל נלקח מתאו והוא מרגיש שהוא עומד לאבד את השפיות שלו. זמן קצר נותר עד שניתן יהיה להשלים את הקסם שיחזיר את כולם לחיים. הוא חשב שיספיק לסנן את הלחש בעצמו, אך הוא מובל אל הגרדום בהוראתו של שאדוקאסט.


משם אנחנו עוברים לקטע השיא של האלבום עם "Otherworld". אריאל מוצא להורג לפני שהספיק לומר את הלחש הקסום, נשמתו עוברת אל ה- "Otherworld". חאליסי השבור שומע מתאו את צהלות אנשיו של שאדוקאסט נוכח מותו של הקוסם הגדול. בדיוק בחלוף שלושת ימי ההמתנה הוא מסנן את הלחש שלמד מרבו, וקסם "התחייה" מצליח להשיב לחיים את כל אנשי Blessing.


הקטע האחרון באלבום הינו קטע דיבור בן 18 דקות בו Ronnie James Dio מקריא בקולו את הסיפור המלא של "מג'יקה". הסיפור מסתיים עם התובנה שחאליס היה למעשה בנו של אריאל ואניקה, אשר יורש את מקומו של אביו ועולה לגדולה.


אבל הסיפור היה רחוק מסיום והקטע "Lord of the Last Day (Reprise)" מרמז לנו כי הרשע לא הוכנע והוא צפוי לחזור. לולא מותו הטראגי של דיו, כנראה שהיינו נהנים מהמשכו של הסיפור המרתק. דיו התעתד להפוך את "Magica" לטרילוגיה, אך העבודה עם חברי "בלאק סאבאת'" תחת השם "Heaven & Hell" על האלבום "The Devil You Know" וההופעות שבאו לאחר מכן, עיכבה את הכתיבה של המשך הסיפור. לפני מותו הספיק דיו לשחרר את הסינגל "Electra" שהיה מיועד להיות חלק מהאלבום "Magica 2". זה הסינגל האחרון ששוחרר על-ידי דיו והוא מהווה תזכורת כואבת למה שהיינו אמורים לקבל לולא מותו של אחד מגדולי הזמרים במטאל.


להאזנה לאלבום: Spotify, Apple Music.


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

Bình luận


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page