top of page

Led Zeppelin's First Gig - Surrrey 1968

ב- 25 לאוקטובר 1968 ערכה להקת "The New Yardbirds" את הופעתה הראשונה תחת שמה החדש "Led Zeppelin".


(Photo: Jimmy Page on Twitter)


ההופעה נערכה באוניברסיטת "Surrey" באנגליה.


על מה שהוביל לבחירת השם "Led Zeppelin" ולעיתוי, כאן:


אז הסיפור שלנו מתחיל בתאריך 25 למרץ 1965, היום בו Eric Clapton מחליט לעזוב את להקת "The Yardbirds". העזיבה מיוחסת ללהיט הפריצה של הלהקה "For Your Love" ולעובדה שקלפטון, בלוזיסט בלב ובנשמה, סלד מהקו המסחרי שלטענתו "The Yardbirds" אימצה לעצמה. קלפטון חובר להרכב של John Mayall & the Bluesbreakers, לא לפני שהוא ממליץ על נגן אולפן צעיר ומוכשר בשם Jimmy Page כמחליף שלו. פייג' הצעיר שחשש מהתככים והפוליטיקה שתגרום עזיבתו של קלפטון המליץ על Jeff Beck כגיטריסט הלהקה, ואכן Jeff Beck ערך את הופעתו הראשונה עם "The Yardbirds" יומיים בלבד לאחר עזיבתו של Eric Clapton. למרות שסירב בנימוס לחבור ללהקה, פייג' שמר על קשר עם בק ועם שאר חברי היארדבירדס.


בחודש מאי 1966 נכנס Jeff Beck לאולפן ומקליט את הקטע האינסטרומנטאלי "Beck's Bolero", אשר יהפוך 10 חודשים מאוחר יותר לסנונית הראשונה של בק במסגרת קריירת הסולו שלו. במהלך ההקלטות נוכחים באולפן Jimmy Page, Keith Moon, John Paul Jones. ההקלטה הזאת מכניסה לפייג' את הרעיון להקים סופרגרופ שיכלול אותו עצמו, אתJeff Beck, Keith Moon, John Entwistle וסטיב וינווד. כשג'ון אינטוויסל שומע על הרעיון הוא מיד אומר שהם יפלו ממש כמו בלון עופרת וקית' מון חידד את המשפט וציין כי הם יפלו כמו "Lead Zeppelin". למרות שכל הנגנים המשיכו עם להקות המקור שלהם, המילים של Keith Moon נחרתו בזכרונו של Jimmy Page והם יצוצו בזמן הנכון ובמקום הנכון שנתיים מאוחר יותר.


כחודש לאחר ההקלטה של "Beck's Bolero", במהלך הופעה שערכה היארדבירדס ב- "Queen's College" באוקספורד, נוטש הבסיסט של היארדבירדס Paul Samwell-Smith את ההופעה ולמעשה גם את הלהקה, כשהוא שיכור. Jimmy Page שנמצא במקרה בקהל עולה לבמה ומחליף אותו בנגינה על גיטרת בס. לאחר ההופעה כולם מסכימים שפייג' ימשיך לנגן בס עבור הלהקה, עד שהגיטריסט Chris Dreja ילמד את תפקידי הבס ויעבור לנגן על הכלי. בהמשך הפך Jimmy Page לגיטריסט השני של הלהקה לצידו של Jeff Beck, אשר עזב את הלהקה באופן רשמי בחודש נובמבר 1966, בכדי לקדם את קריירת הסולו שלו.


הלהקה ממשיכה כרביעיה עם Jimmy Page כגיטריסט היחיד עד חודש יולי 1968, אז הופיעה הלהקה את הופעתה האחרונה. המתופף Jim McCarty והסולן Keith Relf עזבו את הלהקה בשל חילוקי דעות מוזיקליים, לא לפני שהם מעניקים את זכויות השימוש בשם הלהקה לפייג' ולבסיסט Chris Dreja. השניים ראו בכך הזדמנות להקים הרכב חדש ורענן והם החלו בחיפוש אחר חברי להקה חדשים. Jimmy Page פנה ראשית אל Terry Reid, על מנת שימלא את תפקיד הסולן, אך בשל חוזה הקלטות בו היה נתון הוא לא יכול היה לקבל את התפקיד והמליץ על זמר צעיר ולא ידוע בזמנו בשם Robert Plant. פלאנט קיבל את התפקיד והמליץ על חבר הילדות שלו המתופף John Bonham. לאחר ש- Dreja נטש את ההרכב למען קריירה בצילום, נענה Jimmy Page לבקשת John Paul Jones להחליפו כנגן הבס של ההרכב. כזכור John Paul Jones ניגן עם Jimmy Page בעבר, בין היתר באותו סשיין מפורסם להקלטת "Beck's Bolero". כך הושלם ההרכב החדש.


בתאריך ה- 7 לספטמבר 1968 ערכה הלהקה את הופעתה הראשונה בדנמרק תחת השם "The New Yardbirds" והמשיכה את סיבוב ההופעות בסקנדינביה ובהמשך באנגליה. במקביל נכנסה הלהקה לאולפן לשם הקלטת אלבומה הראשון שיקרא בהמשך "Led Zeppelin".


במהלך סיבוב ההופעות קיבלה הלהקה הודעה על הפסקת פעילותה של היארדבירדס מבחינה משפטית. ההודעה כללה איסור על שימוש בשם הלהקה. הדבר קרה בסמוך לקיום אותה הופעה מדוברת באוניברסיטת "Surrey" איתה התחלנו את הסיקור. בלית ברירה נאלצו חברי הלהקה לחשוב על שם חלופי ללהקה. פייג' נזכר בהערה העוקצנית של Keith Moon ו- John Entwistle והציע את השם "Lead Zeppelin". בהצעת מנהל הלהקה פיטר גרנט, הוחלפה המילה Lead ב-Led, ובכך נקבע סופית שם הלהקה.


ואולם, החלפת השם נעשתה ברגע האחרון ולאחר שהודפסו כבר הפוסטרים של ההופעה באוניברסיטת "Surrey", ולכן אלה כללו עדיין את הכיתוב "New Yardbirds featuring Jimmy Page". יחד עם זאת, את הבאנר מחוץ לאולם המופע היה מספיק זמן לתקן ולכן נכתב בו "Tonight! The Ex-Yardbirds" כאשר מתחת בכתב קטן יותר נרשם "Led Zeppelin".


בשנת 2003 נמכר פוסטר של ההופעה ההיסטורית הזאת עבור סכום פנטסטי של 2,400 פאונד.

כאמור, בפוסטר נכתב שם הלהקה כ- "New Yardbirds featuring Jimmy Page" והוא נושא את מיקום ההופעה: "Surrey University" ואת התאריך: Friday 25 OCT.


הסטליסט של ההופעה ההיסטורית הזאת כלל שישה שירים: "Communication Breakdown", "I Can't Quit You Baby", "You Shook Me", "Dazed & Confused", "Babe I'm Gonna Leave You" ו- "How Many More Times".


כשלושה חודשים לאחר ההופעה ב- 12 לינואר 1969 תשחרר "Led Zeppelin" את אלבומה הראשון ותשנה את עולם הרוק לנצח.


מעניין לציין שבשנת 2008 קיבל Jimmy Page תואר דוקטור של כבוד מאותה אוניברסיטת "Surrey" בגין תרומתו לתעשיית המוזיקה, וניתן לראות בכך סגירת מעגל מטורפת של הגיטריסט.


ושימו לב לגירסה שנותן שם Reg Jones לגבי מה שהתחולל באותו ערב. ג'ונס היה הזמר של להקת "The Way Of Life" בה היה חבר גם John Bonham והוא זה שהסיע את בונהאם ואת Robert Plant להופעה המדוברת.


"I drove John and Robert to their first engagement as Led Zeppelin in my Jaguar. It was at Surrey University in Guilford. There was a huge banner outside that read: 'Tonight! The Ex-Yardbirds'. Underneath in smaller lettering, it said 'Led Zeppelin'. After the gig, I couldn't start the Jaguar and we all came home on the train."


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

Comentários


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page