• FaceOff - עימות חזיתי

Iron Maiden - Senjutsu

ריליס לשישי #109


אלבומה ה- 17 של "Iron Maiden" שוחרר ב- 3 לספטמבר 2021 ונקרא: "Senjutsu"


האלבום הזה משוחרר בדיוק 6 שנים (פחות יום אבל מי סופר) לאחר שחרורו של האלבום הקודם "The Book of Souls" בשנת 2015. זה הפער הגדול ביותר, אי פעם, בין שני אלבומים של "Iron Maiden", אבל היום אפשר כבר לומר שהציפייה הארוכה בהחלט השתלמה.


האמת, היתה לנו הרגשה שזה הולך להיות אלבום "פיצוץ" כבר מההאזנה הראשונה לסינגל הראשון ששוחרר מהאלבום "The Writing On The Wall". הפתיחה עם הגיטרה הקלאסית סטייל "Jethro Tull" שמשום מה הזכירה לנו את "בלוז כנעני" של אהוד בנאי והריף הקליט עם הניחוחות האוריינטליים, נכנסו לנו עמוק לוורידים. כשהגענו לפזמון הסוחף, כבר לא יכולנו לעצור את זה והתחלנו לשיר יחד עם ברוס הגדול, ואז הכל כבר היה ברור, השיר הזה הולך להיות ההמנון שלנו לשנת 2021.חודש לאחר מכן הגיע "Stratego". הסינגל השני מהאלבום השאיר אותנו קצת סקפטים בהתחלה. הריף המלודי שמוביל את השיר נשמע לנו כמו ריפ-אוף של "Rainbow" והבס הפועם של Steve Harris נשמע לנו לפרקים דומה לדהירה שלו ב- "Powerslave". אבל אז, ככל שהעמקנו אל תוך השיר התאהבנו בו יותר ויותר. זה שיר "מיידני" קלאסי, אבל עם צליל מעודכן. מבחינת הסיגנון הוא בקלות יכול היה להיכנס לאלבומים הראשונים של מיידן עם Bruce Dickinson, רק שכאן אנחנו מקבלים תוספת של סאונד משודרג שפשוט מרים את השיר הזה למעלה, ואנחנו מדברים על התוספת של הקלידים שלעיתים מלווה את השירה של ברוס ולפרקים את הריפים של הגיטרה.


נראה שדי בשני הסינגלים הללו כדי להוכיח עד כמה האלבום הזה מגוןן, ורסטילי ושונה מהאלבום הקודם "The Book of Souls", וזאת למרות שהלהקה בחרה להקליט את שני האלבומים באותו אולפן ("Guillaume Tell" בצרפת) ובאותו תהליך כתיבה והקלטה של כתיבת שיר, חזרה עליו והקלטה שלו כשהכל טרי.


הגיוון הזה משתקף גם משיר הנושא שהוא גם שיר הפתיחה של האלבום "Senjutsu". קטע אפי שחוצה את גבול 8 הדקות, נוגע בכל סימני ההיכר של הלהקה ונותן את הטון לכל מה שיבוא אחר כך. התרגום המילולי של "Senjutsu" מיפנית, הוא "טקטיקה ואסטרטגיה". ואכן, לאורך כל האלבום הנושאים האלה חוזרים וצצים, כמו בסינגל השני "Stratego" שכותרתו בלבד מסגירה זאת.


הוכחה נוספת לוורסטיליות של הלהקה באלבום הזה, ניתן למצוא בפתיחה לשיר "Lost in a Lost World". הגיטרות הקלאסיות, הקול משופע האפקטים של ברוס וקולות הרקע שהזכירו לנו את "Uriah Heep" לא נשמעים כמו שום דבר אחר שמיידן עשתה ב- 41 השנים האחרונות.


מה שיפה באלבום הזה שלצד הניסיון המבורך של הלהקה לשנות ולגוון, היא עדיין לא מרשה לעצמה לברוח לגמרי מה- DNA שמאפיין אותה, וכמעט בכל שיר באלבום הזה נוכל למצוא משהו שיזכיר לנו את מיידן הקלאסית.


דוגמא בולטת ניתן למצוא בין היתר בשיר "Days of Future Past", שאפילו לדברי Bruce Dickinson עצמו, מתכתב עם תקופת "Piece of Mind" ו- "Powerslave" של הלהקה. בניגוד למה שרובכם אולי סוברים "Days of Future Past" אינו קשור לקומיקס ולסרת של מארוול מסדרת X-Man, אלא נכתב בהשראת הנובלה הציורית ,Constantine" ובמיוחד העיבוד שלה לסרט בכיכובו של קיאנו ריבס. כמובן שאין גם קשר לאלבום האלמותי באותו השם של המודי בלוז שנקרא "Days of Future Passed". אגב, מעניין לציין שזה השיר הקצר באלבום שכולל את אחד מהסולואים המינימליסטים בקריירה של מיידן.


ברוס ציין שהאלבום הוקלט בראשית שנת 2019 במהלך ההפסקה בסיבוב ההופעות "Legacy". כמובן שמגיפת הקורונה עיכבה את הדברים.


כפי שניתן לראות, סטיב האריס הינו גם הפעם הכותב העיקרי והשותף ליצירת מרבית השירים באלבום שמסתיים עם שלושה שירים אפיים שנכתבו אך ורק על ידו ומשתרעים יחד על פני כחצי שעה. לצד האריס יש כאן גם נציגות מכובדת לצמד דיקנסון/סמית' שאחראי לכתיבת 3 מתוך עשרת שירי האלבום, ביניהם הסינגל "The Writing On The Wall".


להאזנה לאלבום: Spotify, Apple Music


רשימת השירים:


1. Senjutsu (Smith/Harris) 8:20

2. Stratego (Gers/Harris) 4:59

3. The Writing On The Wall (Smith/Dickinson) 6:13

4. Lost In A Lost World (Harris) 9:31

5. Days Of Future Past (Smith/Dickinson) 4:03

6. The Time Machine (Gers/Harris) 7:09

7. Darkest Hour (Smith/Dickinson) 7:20

8. Death Of The Celts (Harris) 10:20

9. The Parchment (Harris) 12:39

10. Hell On Earth (Harris) 11:19


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ותוכנית רוק, ימי ראשון בשעה 11:00


0 צפיות

 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!