top of page

Foreigner - Double Vision

המלצת המערכת...

והפעם, "Double Vision" - אלבומה השני של להקת "Foreigner", שיצא לאור ב- 20 ליוני 1978.


להקת פורינר קיבלה את שמה (נוכרי) בשל העובדה שהיא להקה אנגלו-אמריקאית שמחצית מחבריה הנם בריטים בעוד שהמחצית השניה מגיעה מארה"ב. הלהקה הזאת היא פרי חזונו של הגיטריסט, היוצר והזמר ,Mick Jones לשעבר בין היתר מלהקת "Spooky Tooth", אשר בשנת 1976 פתאום מוצא עצמו מחוסר עבודה. "ספוקי תות'" התפרקה וגם ההרכב "Leslie West Band" אליו הצטרף מאוחר יותר התפורר. הוא מקבל החלטה שהפעם הוא הולך להקים הרכב משלו, הרכב שאותו הוא יוביל ושאותו יוכל לכוון לכיוונים המוזיקליים שמושכים אותו. הוא מתחיל מיד במלאכת גיוס הנגנים שילוו אותו, כאשר המחצית "האמריקאית" של ההרכב מונה את הקלידן Al Greenwood, הבסיסט Ed Gagliardi והזמר Lou Gramm והחצי הבריטי כולל את המולטי אינסטרומנטליסט Ian McDonald לשעבר מ"קינג קרימזון", את המתופף Dennis Elliott ואת Mick Jones בכבודו ובעצמו.

האלבום הראשון של פורינר שוחרר בשנת 1977 וזכה באופן מיידי להצלחה כבירה. שוחררו ממנו להיטים כמו "Cold as Ice", "Feels Like the First Time", "Long, Long Way from Home", "Starrider ועוד שהופכים אותו בתוך זמן קצר לאחד מאלבומי הבכורה הנמכרים בארה"ב. חברי הלהקה שלא ציפו להצלחה כה מסחררת, הבינו פתאום שהם חייבים לכתוב עוד שירים בכדי למלא לעצמם את הסטליסט להופעה באורך מלא, וכך נולדו השירים הראשונים שנכתבו לאלבום נושא סיקורנו.


אחד מהשירים הללו היה שיר הנושא "Double Vision" אשר נכתב עוד בשנת 1977 במהלך סיבוב ההופעות שליווה את האלבום הראשון. הרעיון לשיר הגיע לזמר Lou Gramm כשצפה במשחק של קבוצת ההוקי של הניו יורק ריינג'רס. במהלך המשחק אחד השחקנים התנגש בעוצמה בשוער John Davidson באופן שאילץ את הוצאתו של האחרון מהמשחק. השדרן ציין שהשוער האומלל סובל מ- "Double Vision" ובום! ללו גרהאם היה רעיון לשיר שגם הפך לשיר הנושא של האלבום.האלבום הזה ממשיך את הנוסחא המצויינת של האלבום הקודם. קטעי הארד רוק מלודיים, אנרגטיים וסוחפים שמשלבים את כל הטוב של "Led Zeppelin", "Styx" ו- "Bad Company", לצד בלדות סכריניות על גבול הפופ. האלבום הזה פשוט נוטף סקס מתחילתו ועד סופו. מיק ג'ונס ציין בראיון משנת 2009 שפורינר היא להקה שתמיד כתבה על רגשות ויחסים שבינו לבינה והוא לא זוכר שהיא כתבה אי פעם על נושאים רציניים כמו פוליטיקה. מילות השירים שלו גרהאם חיבר לאלבום הזה יוכיחו שמיק ג'ונס בהחלט צודק.


שירים כמו "Double Vision" עם הריף המקפיץ של ג'ונס, הבס הפועם של אד גאגליארדי והתיפוף הרועם והמתגלגל של דניס אליוט שפשוט מושך את כל העגלה הזאת אחריו, שיר הפתיחה של האלבום "Hot Blooded" שהריף שלו מזכיר לנו את להקת "Free" ושהשירה של לו גרהאם בו מתכתבת עם השירה של פול רוג'רס בלהקה המוזכרת וב- Bad Company, או "Blue Morning, Blue Day" שמשלב בצורה פנטסטית בין הארד רוק לפופ, כולם שירים שעוסקים בסקס וביחסים שבינו לבינה.


אמרנו כבר בלדות ? מעניין לציין ששתי הבולטות ביניהן נכתבו על-ידי ג'ונס באופן בלעדי וללא עזרה מלו גרהאם והאחרים. הקטע "You're All I Am" ששר גרהאם בקולו העמוק והענוג מזכיר לנו בקטעי הסינקופות להקות סופט-רוק או פופ-רוק כמו Chicago. הקטע השני "I Have Waited So Long" מושר על-ידי מיק ג'ונס וההשפעות של Paul McCartney וה- Wings זועקות מכל תו שלו.


אהה, והאלבום הזה כולל את הקטע האינסטרומנטאלי היחיד של הלהקה "Tramontane" אשר נכתב על-ידי הקלידן Al Greenwood והמולטי כל יכול - אקס קינג קרימזון – Ian McDonald.


האלבום הזה המשיך את המומנטום של האלבום הקדום ולמרות הביקורות הקרות להן זכה אפילו התעלה על האלבום הקודם מבחינת הצלחה ומכירות, ועד היום הוא נחשב לאלבום האולפן הנמכר ביותר של הלהקה.

מעניין לציין שהאלבום הזה הוקלט באולפן המיתולוגי "Sound City" שם הוקלטו אלבומי מופת רבים כמו Fleetwood Mac, "Appetite for Destruction", "Undertow", "One Hot Minute", "System of a Down", "Rated R", "Rage Against the Machine", "Holy Diver", "After The Gold Rush", "Nevermind ועוד ועוד.

להאזנה לאלבום: Spotify, Apple Music


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page