top of page

Izzy Stradlin

גיטריסט ליווי כמעט אף פעם לא מקבל את ההכרה המגיעה לו או את אור הזרקורים שמקבל הגיטריסט המוביל.

הדבר בולט במיוחד כשאתה נמצא בלהקה בה הגיטריסט המוביל הוא Slash. אבל את Izzy Stradlin לא עניין אור הזרקורים אלא היצירה עצמה.


(Photo: IMDB.com)


בואו נכיר קצת את הגיטריסט, הכותב והיוצר מוכשר הזה:


1. הוא נולד ב- 8 לאפריל 1962. שמו המלא הוא Jeffrey Dean Isbell, הוא אימץ את הכינוי "Izzy" מהתיכון, בגלל שם המשפחה שלו. ת ה-Stradlin הוא הוסיף מאוחר יותר.


2. הוריו התגרשו כשהוא היה בן 8 והוא הושפע בעיקר מסבתו שהיתה מתופפת בלהקת ג'אז. זה מה שגרם לו לבקש מהוריו שיקנו לו תופים בגיל מאוד צעיר.


3. כשהוא היה בתיכון הוא הקים להקה יחד עם בחור בשם William Bruce Bailey ששינה את שמו מאוחר יותר ל-Axl Rose. הרבה לא יצא מלהקת הקאברים והם פשוט נגנו יחד להנאתם.


4. בראשית שנות השמונים הוא עבר ללוס אנג'לס לחפש את עתידו בעולם המוסיקה והצטרף כמתופף ללהקת פאנק בשם "Naughty Women". לאחר מספר חודשים גנבו לו את התופים מהרכב, אז הוא עבר ללהקת פאנק אחרת בשם "The Atoms", הפעם כנגן בס. משם הוא עבר ללהקת רוק כבד בשם "Shire" ושם הוא החל כבר לנגן על גיטרה ליווי.


5. בשנת 1983 הוא הקים יחד עם חברו משכבר הימים אקסל את הלהקה "Hollywood Rose". הלהקה הקליטה דמו עם חמישה שירים: "Killing Time", "Anything Goes", "Rocker", "Shadow of Your Love", ו-Reckless Life".


6. במרץ 1985 איזי הקים יחד עם אקסל ושאר חברי להקת "L.A. Guns" את להקת "Guns N’ Roses" כשההרכב הסופי הורכב מ- Izzy, Slash, Axl, Duff McKagan & Steven Adler


(Photo: Ross Marino)


7. במהלך השנתיים הראשונות הלהקה הופיעה וכתבה חומרים שיכנסו בעתיד לאלבומי המופת שלה. איזי היה שותף בכתיבה והפך להיות חלק משמעותי ביצירת השירים.


8. בדצמבר 1986 שחררה הלהקה את ה-EP הראשון שלה "Live ?!*@ Like a Suicide", על מנת לגרום לחברות התקליטים לגלות עניין. ה-EP כלל 4 קטעים ששניים מתוכם היו קאברים ושניים שירים מקוריים שאיזי היה שותף מלא לכתיבתם.


9. ביולי 1987 שחררה הלהקה את אלבום הבכורה שלה "Appetite for Destruction" שלא הצליח כל כך בשנה הראשונה שלו אך לאחר מכן הפך לאחד האלבומים הנמכרים ביותר בכל הזמנים. גם הפעם איזי היה שותף מלא בכתיבת השירים ואף כתב בעצמו את "Sweet Child O Mine" ואת "Paradise City" האלמותיים.10. בנובמבר 1988 שחררה הלהקה את ה-EP השני שלה, שנחשב לאלבום מלא לדעת רבים, "G N' R Lies".


11. לאחר הצלחת האלבום הלהקה החלה לתפוס תאוצה ועם ההצלחה הגיעו גם הצרות. חברי הלהקה נהגו לחיות חיי התהוללות עם צריכה מרובה של סמים ואלכוהול. בשלב מסוים אקסל אפילו איים על שאר חברי הלהקה שהוא עוזב אם הם לא מפסיקים. בשנת 1989 איזי נעצר על כך (שימו לב לזה) שהשתין במטוס ולא בשירותים, אז הוא החליט שהוא נגמל מהאלכוהול והסמים והוא עבר לגור עם אימו באינדיאנה.


12. שנתיים לאחר מכן ועם מתופף חדש בשם Matt Sorum שחררה הלהקה בספטמבר 1991 את צמד האלבומים הכפול, המטורף, העוצמתי והמופתי "Use Your Illusion I & II". גם כאן איזי היה שותף לכתיבת שירים אלמותיים כמו "Don't Cry" ואפילו (בניגוד לעבר) לקח את התפקיד המוביל בשירה בארבעה שירים: "Dust N' Bones", "You Ain't the First", "Double Talkin' Jive", ו- 14 Years".


13. מיד עם שחרור האלבום יצאה הלהקה לסיבוב הופעות של 28 חודשים, אשר נחשב לסיבוב ההופעות הארוך ביותר אז. אך בנובמבר של אותה שנה עזב איזי את הלהקה !!!!!!!!


14. אנחנו ובטח גם אתם שואלים את עצמכם, איך? איך יכול להיות שאתה עוזב להקה בסדר גודל כזה? עם כשרון ותרומה משמעותיים ללהקה? עם הצלחה מטורפת כזו? איך?????


אז היו לכך מספר סיבות:


15. איזי היה גמול מסמים ואלכוהול ושאר חברי הלהקה (מלבד אקסל) עדיין המשיכו עם חיי ההוללות, מה שכבר לא התאים לאיזי והוא לא היה מוכן להיות חלק מזה יותר.


16. ההשתלטות העוינת של אקסל החלה לתפוס תאוצה והוא החל לעשות בלהקה כרצונו, ללא התייעצות או הסכמת שאר חברי הלהקה. כמו לפטר את מנהל הלהקה, לצרף נגנים חדשים כמו Dizzy Reed ולעלות להופעה שעתיים אחרי הזמן, כשכל ההרכב מחכה לו. איזי לא אהב את ההתנהלות ולא רצה להיות מושפע ממנה, הוא סיפר שכשהוא היה תחת השפעת הסמים והאלכוהול היה לו יותר קל לספוג את הבולשיט, אבל אחרי שהתפכח כבר לא.


17. הקש ששבר את גב הגמל היה החוזה שאקסל הגיש לאיזי על מנת להמשיך להיות חלק מהלהקה. החוזה הזה הפך את איזי משותף מלא לכתיבה, ליצירה ולתמלוגים, לממלא מקום נחות שמקבל הרבה פחות וגם שותף עם נתח קטן משמעותית משאר חברי הלהקה. איזי שלא הסכים לחתום על החוזה ועזב את הלהקה.


18. קשה שלא לחשוב מה היה קורה אם איזי לא היה עוזב, כמה מוסיקה טובה היינו יכולים לקבל...


19. איזי חזר לעיר הולדתו והקים הרכב חדש בשם "Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds". באוקטובר 1992 הם שיחררו את אלבומם היחיד שנושא את שם הלהקה בסגנון בלוז מחוספס וכבד.


(Photo: Fanart.tv)


20. במשך 6 השנים הבאות הוא השקיע את זמנו בתחביב הגדול שלו, מרוצי מכוניות, כשהוא מטייל בכל העולם. במרץ 1998 שיחרר איזי את אלבום הסולו השני שלו "117°" שלקח לו יותר משנתיים לכתוב. חברו מ"גאנ", דאף, תרם את כשרונו לאלבום.


21. בדצמבר 1999 שיחרר איזי את אלבומו השלישי "Ride On" כשגם כאן דאף עוזר לחברו הוותיק.


22. עם אותו ההרכב שיחרר איזי שני אלבומים נוספים, "River" ב-2001 ו- "On Down the Road" ב-2002.23. באותה השנה פנו חברי גאנז הפורשים, דאף, מאט וסלאש לאיזי בבקשה שיבוא להיות גיטריסט נוסף בלהקה שלהם "Velvet Revolver", איזי היה שותף ליצירת אלבומם הראשון אך לא הסכים להצטרף באופן קבוע ללהקה.


24. בשנת 2005 שיחרר איזי את אלבומו השישי "Like a Dog" וזאת רק אחרי שמעריץ השיג 1000 חתימות לתמיכה בשחרור האלבום, שהתעכב לצאת משנת 2003. האלבום שוחרר כעותק דיגיטאלי בלבד, איזי הוציא את האלבום כעותק דיגיטאלי דרך i-Tunes בלבד.


25. שנה לאחר מכן איזי יצר קשר עם חברו הוותיק אקסל והביע את רצונו לחזור ללהקה וליהנות כמו בימים של פעם. הוא הצטרף להרכב החדש של גאנז והופיע עימם 13 הופעות. הוא סיפר שלקח לו שלושה שבועות להתאושש מסיבוב הופעות של שישה שבועות בלבד עם הלהקה.


26. הוא שיחרר את האלבום השביעי שלו "Miami" במאי 2007 ובנובמבר אותה שנה הוא שיחרר את אלבומו השמיני "Fire, the Acoustic Album".


27. איזי הוציא שלושה אלבומים נוספים בהם חזר לשתף פעולה דאף, "Concrete" בשנת 2008, "Smoke" בשנת 2009 ו-"Wave of Heat" ב-2010.


28. באפריל 2012 הוא נכנס להיכל התהילה "Rock and Roll Hall of Fame" יחד עם שאר חברי להקת גאנז, אך הוא לא השתתף בטקס.


29. מספר שנים מאוחר יותר איזי הופיע שוב עם גאנז במספר הופעות אך סירב להיות חלק מהאיחוד הגדול שהתרחש ב-2016, וזאת מאחר וחברי הלהקה לא הסכימו לחלוק את "השלל" באופן שווה, לטענתו.


להאזנה לאלבום האחרון של איזי "Wave Of Heat" ב-Spotify


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

Comments


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page