top of page

Guns N' Roses - Use Your Illusion I & II

ב-17 לספטמבר 1991 עשתה "Guns N' Roses" מהפיכה בעולם המוזיקה, כששחררה את צמד האלבומים הכפולים "Use Your Illusion I" ו- "Use Your Illusion II". הישארו איתנו לסיקור נוסף בסדרת אלבומי המופת ששוחררו בשנת 1991 - "Class of 91'".


אחרי שלוש שנים של ציפייה דרוכה (ארבע אם לא סופרים את האלבום "G N' R Lies"), הר הגעש הפעיל והמסוכן שנקרא "Guns N' Roses" סוף סוף התפרץ. ב- 17 לספטמבר 1991 בחצות הלילה, שחררה הלהקה כמות מטורפת של חומר מוזיקלי. שני אלבומים כפולים (מקביל לארבעה תקליטי ויניל), 30 שירים ולמעלה משעתיים וחצי של מוזיקה!!!האלבומים נמכרו בכמות מטורפת של 500,000 עותקים כבר בשעתיים הראשונות למכירה. מיד עם שחרורם התמקמו האלבומים במקום הראשון והשני במצעדי הבילבורד 200 ונאחזו בפסגה למשך תקופה ארוכה. את הבכורה תפס דווקא האח הצעיר "Use Your Illusion II", עם מכירות של כמאה אלף עותקים יותר מאשר אחיו הבכור. שני האלבומים יחד הגיעו בסופו של דבר למכירות של למעלה מ- 14 מליון עותקים וסייעו ללהקה לבסס את מעמדה כלהקת הרוק הגדולה ביותר באותה תקופה.


אמרנו הר געש ובאמת התכוונו לכך. כמות החומר שהלהקה אספה מאז צאת אלבום הבכורה שלה, הלכה וגדלה, נאספה והצטברה למימדי ענק, כאשר כבר בחודש ספטמבר 1990 היו ללהקה למעלה מ- 30 שירים מוכנים והחברים היו צריכים לשבור את הראש כיצד הם משחררים את כל החומר הזה החוצה.


והלחצים על הר הגעש האימתני הזה לא היו רק מבפנים, מתוך הלהקה, אלא גם מחוץ. אחרי ההצלחה המסחררת של "Appetite For Destruction" הציפייה מהלהקה לשחרר חומר חדש היתה עצומה. הציפייה הזו רק הלכה והתעצמה כאשר החל מחודש אפריל 1990 קיבלנו טעימות ורמזים על חומרים שאמורים להיכלל באלבום. בוטלגים מהופעות של הלהקה החלו להימכר בכמויות, כאשר הלחץ הזה גורם ללהקה לצאת לסיבוב הופעות עולמי חובק עולם עוד לפני שהאלבום יצא.


את הטיזר הראשון קיבלנו ב- 7 לאפריל 1990 (יותר משנה לפני צאת האלבומים), במסגרת הופעה של הלהקה בפסטיבל "Farm Aid IV". הלהקה מבצעת שם לראשונה את השיר "Civil War" וכבר אז ניתן היה להבין שרובה הקרבין M1 0.3 החצי אוטומטי של Guns, הפך למקלע מאג 7.62 וכי הלהקה כבר מוכנה לכבוש את העולם. מה שהעיב על ביצוע הבכורה של השיר "Civil War" היתה העובדה שזו תהיה ההופעה האחרונה של הלהקה עם המתופף וחבר ההרכב המקורי Steven Adler, אשר זמן קצר לאחר מכן פוטר מהלהקה. Axl Rose סיפר אחר כך שהלהקה נתנה לאדלר אין ספור הזדמנויות לפתור את בעיית הסמים שלו, ורק לאחר ששום דבר לא עזר הם נאלצו לפטרו מהלהקה. Izzy Stradlin סיפר בראיון מחודש נובמבר 1992 כי היה מעדיף להמשיך עם אדלר אבל הם לא יכלו להמתין עוד עד שהוא יסדר את עצמו. הנסיבות שנוצרו זימנו ללהקה מתופף מוכשר לא פחות Matt Sorum.


כחודשיים לאחר מכן ב- 26.6.90 שחררה הלהקה את הביצוע שלה לשיר של דילן "Knockin' On Heaven's Door", כחלק מפסקול הסרט "Days of Thunder", בכיכובם של טום קרוז וניקול קידמן. השיר זכה להצלחה מטאורית והפך בין ליל להמנון ההמונים.בהמשך... במסגרת ראיון ל- MTV עם Kurt Loder שנערך ב- 31.8.1990 גילה Axl Rose שהלהקה עבדה על גרסת כיסוי נוספת של Paul McCartney ולהקת "Wings" משנת 1973 - "Live And Let Die". אקסל סיפר שהם ניגשו לבצע את השיר ביראת קודש וכי בתחילה הם בכלל חשבו שלא יכלו לנגן אותו בשל מורכבותו, אבל אחרי כמה חזרות דברים התחילו להתחבר להם. שיר נוסף עליו דיבר קורט באותו ראיון היה "Coma" אותו כתב יחד עם SLASH על מנות היתר שנטלו. Axl Rose סיפר שהשיר הזה הוא הבייבי של SLASH וכי הוא שיר מוזר ללא פזמון שנמתח על פני למעלה מ- 10 דקות.בינואר 1991 קיבלנו שלוש פיסות מידע חדשות על האלבום בדמות השירים Double Talkin' Jive", "You Could Be Mine", "Estranged ו- "Dead Horse" שנוגנו בהופעות הלהקה בריו. בהמשך בחודש יוני 1991 שוחרר "You Could Be Mine" שמדבר על מערכת היחסים של Izzy Stradlin עם Angela Nicoletti חברתו לשעבר. זה היה גם שיר הנושא של הסרט המצליח שליחות קטלנית 2 כסינגל הראשון מתוך האלבום, השיר זכה לקליפ מרהיב בכיכובו של ארנולד שוורצנגר, שלא הפסיק להתנגן ב- MTV. בקליפ נראה שורצנגר "בשליחות קטלנית" לאיתור וחיסול חברי הלהקה.בנקודה זו, אחרי שחרור כל-כך הרבה רמזים, גם לקטני האמונה היה כבר ברור שהאלבום הזה הולך להיות מטאורי.

הר הגעש עמד להתפרץ!


והוא אכן התפרץ, ובגדול. ב- 17 לספטמבר משוחררים שני האלבומים הכפולים במקביל, ובעת ובעונה אחת גם משוחרר הסינגל לשיר "Don’t Cry".


האלבומים הללו מציגים להקה מנוסה ובוגרת אשר הלכה כברת דרך ארוכה מבחינת הסגנון והצליל שלה מאז אלבום הבכורה "Appetite For Destruction". הלהקה לא נטשה אמנם את צליל ההארד רוק האגרסיבי והמחוספס שלה, אבל היא הוסיפה לשיריה אלמנטים של בלוז, פאנק, פולק, רוקנרול, פרוגרסיב ואפילו מוזיקה קלאסית. חלק משירי הלהקה הפכו למורכבים וארוכים יותר בהשוואה לאלבום הראשון ובחלק אחר נעשה שימוש בפסנתר ככלי נגינה עיקרי ומהותי בחלק משירי הלהקה. כחלק מתהליך ההתפתחות המוזיקלית והרחבת קשת הצלילים, צירפה הלהקה לשורותיה את הקלידן Dizzy Reed כחבר קבוע.


כאן המקום לציין שההתבגרות של הלהקה באה גם לידי ביטוי בפתיחות, שבמסגרתה איפשרו חבריה את כניסתם של אומנים נוספים לאולפן במהלך הקלטת האלבומים. אחד מהאומנים הבולטים הללו היה Shannon Hoon שהיה הזמר המוביל של "Blind Melon". הון שהיה חברו של Axl Rose הוזמן לאולפן והתארח במספר שירים כזמר קולות רקע, ובינהם "Live and Let Die", "November Rain", "You Ain't the First" ו- "The Garden", כאשר בשיר "Don’t Cry" הוא חולק שירה מובילה עם Axl Rose ואפילו מופיע בוידאו קליפ שליווה אותו.

(Photo: Ilpo Musto)


אם נחזור רגע לשינויים שעברה "Guns N' Roses" במהלך הקלטות האלבומים, הרי שאלו לא התקבלו פה אחד בין כל חברי הלהקה. הם תוצאה של חילוקי דעות במהלך הכתיבה וההקלטות, בין SLASH ו- Izzy Stradlin מצד אחד לאקסל מצד שני. SLASH ואיזי סברו שהלהקה צריכה לשמור על הסאונד המוכר והאהוב שלה מהאלבום הראשון ואילו Axl Rose ביקש שהלהקה תתנסה בכיוונים חדשים ותאמץ לעצמה צליל נקי יותר שינגיש אותה להמונים ויהפוך אותה ללהקה הגדולה בעולם. ידו של Axl Rose היתה על העליונה, אך היה זה ניצחון בקרב קטן אשר זמן לא רב לאחר מכן יהיה אחד הגורמים להפסד הקולוסאלי שלו במערכה כולה.


הסינגלים ששוחררו מהאלבום הפכו בין רגע ללהיטים היסטרים שכבשו את צמרת המצעדים השונים בעולם והוכיחו את הדומיננטיות של הלהקה בשוק המוזיקה של ראשית שנות התשעים, האחרון שבהם "Estranged" האלמותי ואולי השיר הטוב ביותר של הלהקה, שוחרר בינואר 1994 כמעט שנתיים וחצי לאחר יציאת האלבומים.כחלק מגיוון הסגנונות שיש באלבום, ניתנה גם הזדמנות לחברי להקה נוספים להשמיע את קולם בשירה. Duff McKagan שר את "So Fine" שהוקדש על-ידו ל- Johnny Thunders חבר להקת ה"ניו יורק דולס" שהלך לעולמו באותה שנה. גם Izzy Stradlin הפתיע לא רק ככותב מחונן אלא גם כזמר מוביל בשירים "Dust N' Bones" ו- "14 Years" אותו כתב עוד בהיותו ילד על מערכת יחסים מורכבת עם אישה. Izzy Stradlin משתתף גם כזמר סוליסט יחד עם Axl Rose בשירים "Double Talkin' Jive" ו- "You Ain't The First".


חלק משירי האלבום נכתבו עוד בימיה הראשונים של הלהקה ולפני הוצאת אלבום הבכורה ואפילו ניתן למצוא אותם בבוטלגים ישנים. וביניהם: "Back Off Bitch" שנכתב על חברתו של אקסל Gina Siler אשר עברה איתו בשנת 1982 ללוס אנג'לס אך זרקה אותו בשנת 1983, "Bad Obsession" שמדבר על גמילה מסמים ואשר בו Michael Monroe מלהקת "האנוי רוקס" מנגן בסקסופון והרמוניקה, "Don't Cry" שמתייחס ל- Monique Lewis שהיתה חברתו של אקסל ואשר פניה מקועקעות על כתף ימין שלו ו- "November Rain" שהינו השיר הארוך ביותר שזכה להיכנס אי פעם לעשרייה הראשונה במצעד הבילבורד.שירים בולטים נוספים עם עובדות מעניינות הם: "Right Next Door to Hell" שפותח את האלבום הראשון ומספר על שכנתו של אקסל Gabriella Kantor אשר גרמה למעצרו לאחר שהאשימה אותו שחבט בה באמצעות בקבוק יין, "The Garden" בו Alice Cooper משתתף, "Dead Horse" בו אקסל כתב את ריף הגיטרה האקוסטית, "Get In The Ring" שנכתב על המבקרים שנתנו ל"גאנז" ביקורות רעות בתחילת דרכם ו- "Pretty Tied Up" בו Izzy Stradlin מנגן על סיטאר.


באופן מאוד מצער דווקא ההצלחה המטאורית שהביאו צמד האלבומים הכפולים ללהקה הייתה גם זו שהביאה בסופו של דבר להתפוררות האיטית שלה.


לאחר יציאת האלבומים המשיכה הלהקה בסיבוב ההופעות העולמי, אותו החלה עוד לפני שחרורם. הסיבוב הזה כלל אומנם הופעות אדירות של למעלה משלוש שעות אך הוא ייזכר בעיקר כסיבוב שבו Axl Rose פשוט איבד את זה.

הוא איחר להופעות, זיייף בשירה, היכה מעריצים, נטש הופעות באמצע, נעלם מהבמה לדקות ארוכות מותיר את חבריו לאלתר בחוסר ודאות עד לחזרתו ואפילו גרם לביטולן של הופעות. התנהגותו של Axl Rose לא פסחה גם על ישראל בהופעת הלהקה בפארק הירקון בשנת 1993, כאשר Axl Rose סירב בתחילה לעלות לבמה ורק לאחר הפצרות רבות הואיל בטובו לעלות באיחור.


ההתנהגות הבריונית הזאת של Axl Rose אשר החלה עוד בשלב של כתיבת החומר לאלבום, היא זו שככל הנראה הביאה את Izzy Stradlin לנטוש את הלהקה בשיא ההצלחה שלה. עזיבתו של Stradlin הותירה בור עמוק בקרב חברי הלהקה ומעריציה, אך יותר מכל בליבו של Axl Rose שהיה חברו הטוב עד מימי התיכון. חור שאפילו הגטריסט המוכשר גילבי קלארק לא יכול היה למלא.


למרות שכתוצאה מהסכסוך המיותר הפסיד עולם המוזיקה שנים רבות של יצירה מופלאה שהחבורה המוכשרת הזאת יכלה להוציא תחת ידה, הוא עדיין הרוויח חומר מוזיקלי שווה ערך לארבעה אלבומים עם שירים אלמותיים שנחקקו לנצח בהיסטוריה של המוזיקה


להאזנה לאלבום הראשון: Spotify, Apple Music


להאזנה לאלבום השני: Spotify, Apple Music


אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

2 comentarios


רשמנו, תודה!!

Me gusta

עוד נקודה היא שהאלבום שוחרר בישראל יום קודם מכיוון שיום השיחרור נפל על יום כיפור

Me gusta

 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page