top of page

John Petrucci

גיטריסט העל-חלל John Petrucci חוגג היום יומהולדת, ואנחנו רוצים לספר לכם עליו 52 עובדות מעניינות:


(Photo: Dreamtheater.net)


1. הוא נולד ב- 12 ליולי 1967 בלונג איילנד ניו יורק, בשם John Peter Petrucci.


2. בגיל 8 הוא החל לנגן בגיטרה לאחר שראה שהוריו מאפשרים לאחותו להישאר עד שעות מאוחרות בכדי להתאמן בנגינת אורגן.


3. הוא נטש את השיעורים כשראה שהוא אינו יכול להישאר עד שעות מאוחרות, אך חזר אל הכלי כשהיה בן 12, ואז זה כבר נראה אחרת. הוא הבין כמה תשוקה יש לו לגיטרה והחל מתאמן לפחות 6 שעות בכל יום.


4. ההשפעות המוזיקליות הראשונות עליו היו שילוב של הארד רוק, הבי מטאל ורוק פרוגרסיבי: Led Zeppelin", "Black Sabbath", "AC/DC", "Rush", "Yes", "Iron Maiden", "Metallica" ועוד.


5. אחת הלהקות הראשונות בהן ניגן הייתה הרכב קאברים של חברו הטוב, הקלידן Kevin Moore. מור יקים עימו בהמשך את "Dream Theater".


6. הצטרפותו להרכב דירבנה אותו להגביר את קצב הלמידה על גיטרה כאשר הוא מנצל כל רגע פנוי ללימוד עצמי על הכלי בניסיון להידמות לגיבוריו: ג'ו סטריאני, סטיב ואי, רנדי רודס, סטיבי ריי ווהן, אל דימיולה, אינגוויי מלמסטין, אלכס לייפסון, סטיב האו, דייויד גילמור, אדי ואן הלן ועוד.


7. לאחר לימודי התיכון למד פטרוצ'י במכללת ברקלי למוזיקה בבוסטון יחד עם חבר הילדות שלו הבסיסט John Myung, שם גם הכיר את המתופף Mike Portnoy.


8. זמן קצר לאחר מכן הקימו השלושה את ההרכב "Majesty" ועזבו את לימודי הקולג' לטובת קריירה מוזיקלית. הם נהגו לנגן קאברים של להקות כמו "Rush" ו- "Iron Maiden".


9. להשלמת ההרכב הם פנו ל- Kevin Moore בכדי שינגן בקלידים, כאשר את הזמר Chris Collins הם גייסו ללהקה לאחר ששמעו אותו מבצע במדויק את השיר "Queen of the Reich" של להקת "Queensrÿche".


10. את השם "Majesty" בחר Mike Portnoy בהשפעת השיר "Bastille Day" מהאלבום "Caress of Steel" של להקת Rush אשר הסיום שלו נשמע לפורטנוי Majestic!!


11. תחת השם "Majesty" הם הקליטו בשנים 1986-1985 אלבום דמואים שכלל במקור ששה שירים, על טייפ 4 ערוצים – האלבום נקרא "The Majesty Demos".


12. מאוחר יותר הדמואים הללו שוחררו כבוטלג עם קטעי בונוס מהקלטות נוספות שנקראו "The Berklee Demos" וכללו בין היתר גירסת כיסוי לקטע האינסטרומנטאלי "YYZ" של להקת "Rush". מי שמעוניין להאזין לדמואים, ניתן לעשות זאת כאן:


13. בנובמבר 1986 פוטר הזמר Chris Collins מהלהקה. לאחר חיפושים קדחתניים נבחר הזמר Charlie Dominici שעבר את האודישנים והצטרף ללהקה.


14. בעקבות איום של להקה מלאס וגאס שנקראה גם היא "מג'סטיק", החליפו פטרוצ'י וחבריו את שם ההרכב ל- "Dream Theater".


15. ב- 23 ליוני 1988 הוחתמה הלהקה עם חברת בת של "RCA" על חוזה הקלטות.


16. הלהקה שחרר את אלבומה הראשון "When Dream and Day Unite" במרץ 1989 כאשר פטרוצ'י שותף לכתיבת המוזיקה וכן כתיבת המילים ארבע מתוך שמונת הקטעים באלבום.


17. בעקבות שחרור האלבום יצאה למספר מוגבל של הופעות במהלכן חיממה את הטריו "Zebra". לאחר 4 הופעות בלבד החליטה הלהקה לשחרר את הזמר Charlie Dominici מהלהקה. הם הרגישו שהוא לא מספק את הסחורה וחיפשו זמר שידמה יותר לברוס דיקנסון מ"איירון מיידן" או ג'ף טייט מ"קווינסרייך".


18. החיפושים אחר זמר ארכו זמן רב והגיעו לקיצם בינואר 1991, לאחר שהלהקה קיבלה דמו של James LaBrie שמיד הוזמן לאודישן והתקבל ללהקה.


19. הפריצה הגדולה של הלהקה הגיעה עם האלבום השני "Images and Words" ששוחרר ביולי 1992. גם באלבום זה יכתוב פטרוצ'י את המילים למחצית משירי האלבום ויהיה שותף לכתיבת המוזיקה. כמו-כן, פטרוצ'י החל באלבום זה לשמש גם כזמר קולות רקע.


20. הדומיננויות של פטרוצ'י בקולות רקע תלך ותגבר לאחר עזיבתו של מייק פורטנוי את הלהקה.


21. החל באלבום השלישי של הלהקה "Awake" החל פטרוצ'י להשתמש גם בגיטרת 7 מיתרים. התוספת של המיתר הנמוך העניקה לפטרוצ'י את הצליל הכבד והמאסיבי המזוהה עמו.


22. את השיר "Take Away My Pain" מתוך האלבום הרביעי של הלהקה - "Falling into Infinity" משנת 1997, הוא כתב לזכרו של אביו.


23. גם השיר "Another Day" מהאלבום "Images and Words" נכתב בהשפעת המאבק של אביו במחלת הסרטן, המאבק לחיות "יום נוסף" ויותר מכך, הרצון של פטרוצ'י שיישאר עימו עוד יום לפני שילך מן העולם.


24. פטרוצ'י כותב מילים לפחות לשלושה מתוך שירי כל אחד מהאלבומים ששחררה הלהקה עד היום, בין שירים אלה ניתן למנות את: Metropolis, Pt. 1: The Miracle and the Sleeper", "The Great Debate", "In the Presence of Enemies" ועוד.


25. עד היום שחרר פטרוצ'י 14 אלבומי אולפן עם ו- 8 אלבומי הופעה "Dream Theater".


26. החל משנת 1999 הוא גם שימש כמפיק של כל אלבומי הלהקה.


27. בשנת 1996 התארך פטרוצ'י באלבום הטריביוט ללהקת "Rush" בשם "Warking man". הוא ביצע את השיר "Jacob's Ladder" כשלצידו Billy Sheehan בבס, Mike Portnoy בתופים, Matt Guillory בקלידים ו- Sebastian Bach בשירה.


28. בשנת 1997 הוא הקים יחד עם חברו ללהקה מייק פורטנוי את ההרכב האינסטרומנטאלי Liquid Tension" Experiment". יחד עם ההרכב הזה שחרר פטרוצ'י שלושה אלבומים, האחרון "LT3" בשנת 2021.


29. בשנת 1998 התארח פטרוצ'י באלבום "Age of Impact" של להקת "Explorers Club" לצד James LaBrie ו- Steve Howe.


30. בשנת 2000 שחרר את אלבום ההופעה "An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess" בו שיתף פעולה עם קלידן דרים ת'יאטר ג'ורדן רודס.


31. בשנת 2005 שחרר פטרוצ'י את אלבום הסולו הראשון שלו "Suspended Animation".


32. לפטרוצ'י לא מעט שיתופי פעולה עם אומנים שונים והוא בין היתר התארח באלבומים של דרק שריניאן, מרטי פרידמן, ג'ורדן רודס ועוד.


33. פטרוצ'י מזוהה עם נגינה זריזה ומדויקת ונחשב לאחד הגיטריסטים המוכשרים ביותר בעולם כיום.


34. הוא אחד מהגיטריסטים המעוטרים ביותר מבחינת תחרויות, סקרים ותארים. להלן מדגם קטן ולא מייצג מהם:


35. בשנת 2007 הוא נבחר על-ידי קוראי מגזין "Total Guitar" כגיטריסט השנה.


36. בשנת 2008 הוא נבחר כאחד מעשרת הגיטריסטים ה"שרדרים" הגדולים בכל הזמנים של המגזין "GuitarOne".


37. בשנת 2009 הוא הגיע למקום השני ברשימת 100 הגיטריסטים הגדולים במטאל של Joel McIver.

(Photo: Larry DiMarzio)


38. בשנים 2010-2011 הוא נבחר כגיטריסט המטאל הטוב ביותר בסקר הקוראים והנגנים של מגזין "Guitar Player".


39. בשנת 2011 הוא גם נבחר לאחד מתוך 20 נגני המטאל הטובים בכל הזמנים, במגזין "Total Guitar".


40. בשנת 2012 הוא מוקם במקום ה- 17 ברשימת הגיטריסטים הגדולים של קוראי מגזין "Guitar World".


41. אותו מגזין גם הכניס אותו בשנת 2015 לרשימת 50 הגיטריסטים המהירים ביותר.


42. הוא גם נבחר כגיטריסט הטוב ביותר בסקר הקוראים של מדור הפרוגרסיב של מגזין "Classic Rock".


43. בשנת 2019 הוא נבחר כגיטריסט הוירטואוז של השנה מבין קוראי "Prog Magazine".


44. בשנת 1995 הוא שחרר סרטון הדרכה בשם "Rock Discipline", המהווה מדריך מקיף של טכניקת הניגון המודרנית על הגיטרה. הסרטון זכה להערכה בה על-ידי נגנים מסביב לעולם.


45. הוא כותב טורים קבועים למגזין "Guitar World" ואף שחרר ספר בשם "Guitar World Presents John Petrucci's Wild Stringdom", המהווה אוסף מאותם טורים שכתב.


46. הוא נטל חלק בסיבוב ההופעות של הגיטריסט ג'ו סטריאני - "G3 tour" שבע פעמים, הכי הרבה מכל יתר הגיטריסטים שהיו שותפים בפרוייקט היוקרתי והמדהים הזה.


47. חברת "Ibanez" היתה הראשונה לשחרר גיטרת סיגנצ'ר של פטרוצ'י. היא עשתה זאת בשנים 1995-1999.


48. חברת Ernie Ball Music Man יצרה החל משנת 2001 מספר דגמי סיגנצ'ר גיטר הנושאים את שמו של פטרוצ'י. למעשה הסיגנצ'ר גיטאר של ג'ון – "Majesty של Ernie Ball Music Man", הינה גיטרת הסיגנצ'ר הנמכרת ביותר בכל הזמנים, על-פי פורבס.


49. פטרוצ'י כתב והלחין שני פסי קול למשחקים של "Sega Saturn".


50. הוא עושה שימוש בשם הבדוי Johnny James כחל מההרכב הדימיוני "Nightmare Cinema" בו חברי דרים ת'יאטר נהגו להחליף כלי נגינה במהלך ההדרנים.


51. ג'ורדן רודס ציין בשנת 2008 כי פטרוצ'י הינו נוצרי קתולי מאמין.


52. פטרוצ'י משקיע חלק נכבד מזמנו לבדי בילדינג ולהרמת משקולות.


53. אשתו של פטרוצ'י רנה היתה גיטריסטית להקת המטאל הנשית "Meanstreak" בה כיכבו גם בנות הזוג של מייק פורטנוי וג'ון מיונג.


54. בשנת 2020 שחרר פטרוצ'י את אלבום הסולו השני שלו "Terminal Velocity" והתארחו בו Mike Portnoy והבסיסט Dave LaRue.


ועכשיו אנחנו מזמינים אתכם להאזין לפלייליסט שערכנו כהכנה להופעתה האחרונה של הלהקה בארץ: לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק ו/או להירשם לאתר!!

"עימות חזיתי" - בלוג הרוק של ישראל ופודקאסט

תמונה: Ultimate Guitar

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


 נהנים מהבלוג? הירשמו לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל !!

תודה רבה על ההרשמה!

bottom of page